logo Silvarium tisk

Den stromů v lesonické Oboře

 

VÁŠ ČLÁNEK

 

Dne 24. října 2011 se Lesy České republiky, s.p. Krajské ředitelství Jihlava ve spolupráci s Odborem životního prostředí Městského úřadu Moravské Budějovice a obcí Lesonice připojili k celosvětové oslavě Dne stromů. Celodenní akce oslovila celkem 380 děti okolních základních a mateřských škol, v kostce ukázala, jak se v lesích hospodaří, co v lesích roste a žije. Děti odcházely s vědomím, že stromů a lesů je třeba si vážit, a že využívat dřevo jako obnovitelnou surovinu lze pouze dle zákona. Tzn., že každý kdo les pokácí, musí zase vysázet les nový. Lesníci Lesů České republiky, s.p. a pracovníci Odboru životního prostředí se věnovali dětem na čtrnácti stanovištích, tematicky různě zaměřených. Učili je přímou zážitkovou formou poznávat stromy, jejich šišky, listy, pupeny i dřevo. A to vše nejen zrakem, ale také se zavázanýma očima, hmatem a čichem, což nebylo snadné ani pro paní učitelky.

O to zajímavější byly reakce všech zúčastněných. Na dalších stanovištích se hovořilo o významu stromů, o památných stromech, o lese, o hospodaření v lese, o práci a důležitosti lesníků pro celou naši společnost, o využívání dřeva v každodenním životě každého z nás. Se zájmem žáci počítali letokruhy, aby určili věk stromů a aby zjistili, že o les se musí starat minimálně tři generace lesníků, než vyroste a než se pokácí.

Získali zároveň představu, co všechno musí lesníci dělat. Dozvěděli se, jak se les sází, vychovává a jakým způsobem probíhá těžba, jakým způsobem se stromy měří a také jak se bojuje proti kůrovcům.

Neoblíbenějším stanovištěm byla bezesporu ukázka přibližování dřeva koněm pana Durdy a neméně zajímavé bylo pro děti z blízka vidět, jak se na Foralově pile ze stromů řežou trámy.

Diskutovalo se o všech možných funkcích, přínosech a využití lesa, o tom jak se mají lidé v lese chovat, že odpadky do lesa nepatří. Jedním z úkolů bylo roztřídit hromádku nejrůznějších druhů odpadů. Na jiném místě si žáci vyzkoušeli speciální hrou, kolik detailů jsou schopni v lese vidět, jak velké mají pozorovací schopnosti, kolik věcí člověk v přírodě normálně vůbec nevnímá. Při další hře „Poznej svůj strom” se zavázanýma očima poznávali kůru stromů a u vedlejšího stanoviště házeli šiškou na cíl. Odborné seznámení s myslivostí probíhalo v místní hájovně.

 

Nechyběly dravci

 

Samostatnou zmínku si zaslouží ukázky dravců záchranné stanice IKAROS. K vidění bylo celkem 20 různých druhů dravců. Od malého sýčka až po orla, či supa. Při vyčerpávajícím výkladu pana Hořáka se děti předháněly, kdo si podrží dravce na ruce a vůbec se nebály. Naopak, když jim vypuštěný sup několikrát přeletěl přímo nad hlavou, vzbuzoval patřičný respekt. Výjimečným zážitkem nejen pro děti bylo vypouštění rychlých sokolovitých ptáků raroha a následně sokola, který dokáže letět rychlostí až přes 400 km/hodinu.

Kromě odborných výkladů a odpovídání na spoustu všetečných otázek musely děti prokázat také svoji pracovní zručnost. Vyráběly totiž ptačí budky a stloukaly krmítka. Vyvěšování budek je považováno za důležitou přirozenou součást integrované ochrany lesa proti lesním škůdcům.

Před konáním tohoto Dne lesů byla mimojiné vyhlášena soutěž o nejhezčí ztvárnění stromu. Na úplný závěr proto proběhlo vyhodnocení výkresů či modelů stromů. Ty nejpovedenější byly odměněny k radosti dětí drobnými dárky a vystaveny na Krajském ředitelství v Jihlavě. Příjemnou atmosféru dotvořilo posezení u ohně, na kterém si všichni opekli buřty, chvíli poseděli a plni příjemných dojmů se rozjeli ke svým domovům.

Bývalá obora v Lesonicích nebyla pro toto dění vybrána náhodou. Nachází se zde totiž společně s cca 80 ha hospodářského lesa na poměrně malé ploše celkem 44 vyhlášených památných stromů. 23 jírovců, 17dubů,1 jasan, 2 lípya1 javor klen.

Každý takovýto památný strom chráněný dle zákona o ochraně přírody a krajiny má ochranné pásmo kolem stromu ve tvaru kruhu o poloměru desetinásobku průměru kmene, aby nedocházelo k jeho poškození.

Ke zmiňovanému javoru klenu, který měl kdysi 9, dnes již pouze 7 kmenů vyrůstajících z jednoho místa, se váže dávný příběh devíti bratrů. Jednou šla selka z Lesonic ke kořenářce pro radu, ale místo ní ji uvítala tajemná paní lesa.

Selka se jí svěřila se svým trápením:„Máme devět synů a jednu malou dcerku. Všichni chlapci však odešli do světa... Zařiď, prosím, ať se nám alespoň jeden vrátí.” Paní lesa dala selce devět semínek javorů, ať jedno z nich vybere a zasadí v lese. „Podle toho, které vyberete, tak ten syn se vám vrátí.” Doma selka s mužem přemýšleli, které semínko vybrat...

Mezitím jejich malá dcerka na nic nečekala, semínka vzala a rychle utíkala do blízkého lesa, kde je zasadila na jednom místě všechna. Rodiče bědovali, co to provedla. Časem v lese vyrostlo v kruhu devět krásných mladých javorů a tehdy se stal velký div-všech devět synů se vrátilo domů.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě