logo Silvarium tisk
Petr Pokorný, Jindra Pašková

Už nelze ustupovat, není kam. Šumavský národní park vyhlásil kritické kolo boje proti kůrovci. Kvůli lýkožroutu smrkovému má letos padnout na Šumavě až půl miliónu krychlových metrů dřeva. Krizový plán bude řídit kalamitní štáb.

„Podle odborníků na ochranu lesa je hlavním účinným opatřením kácení napadených stromů,” řekl Právu vedoucí provozního oddělení správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava Petr Kahuda.

Kůrovcovou kalamitu, na niž už dříve upozorňovali zástupci krajů na jihu a západě Čech, tak nyní přiznali i ochranáři.

Jihočeský hejtman Jiří Zimola a jeho západočeská kolegyně Milada Emmerová (oba ČSSD) nebo senátoři Tomáš Jirsa (ODS) a Jiřina Rippelová (ČSSD) na základě odborných posudků varovali už loni před kůrovcovou pandemií.

„Nyní jde o to, aby se z kalamity nestala skutečně pandemie. Nemůžeme jít za broukem, ale před ním,” zdůraznil předseda Svazu obcí Národního parku Šumava a starosta Horní Plané Jiří Hůlka (nez.).

„Nikdy jsme neříkali, že na Šumavě kůrovcová kalamita není. Jsme ale národní park, nejsme správci hospodářských lesů, takže máme trochu jinak nastavená měřítka pro kalamitu,” reagoval ředitel Správy NP a CHKO František Krejčí.

„Důvod založení kalamitního štábu není dán objemem těžeb, ale gradací kůrovce. Hlavním úkolem tohoto týmu je zastavení gradace, jejíž vrchol se očekává právě letos. Chceme ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí kůrovce zastavit a k tomu využijeme všechny možnosti, jak organizační, odborné, tak technické a finanční, které správa má,” řekl Krejčí.

Opatření proti kůrovci na Šumavě je intenzívnější než loni. „Důležité je včasné vyhledání napadených stromů, jejich brzké pokácení a následné odkornění, pokud se strom neodváží z lesa ven. Napadené stromy už vyhledáváme v průběhu celé zimy, protože za jeden vyhledaný a asanovaný strom v zimě ušetříme osm až deset stromů na jaře,” dodal ředitel správy parku.

Národní park Šumava má rozlohu více než 68 tisíc hektarů, z toho zhruba pětapadesát tisíc hektarů tvoří lesy. Je tak největším národním parkem v České republice.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě