logo Silvarium tisk
Jitka SLUKOVÁ, moderátorka

 

 

Český les je první chráněnou oblastí u nás, kde najdete známe kontejnery na třídění odpadu. První dvě stanoviště jsou na hojně využívaných parkovištích z Capartic a Lískové na Domažlicku.

 

Jan DVOŘÁK, redaktor

 

 

Prázdné plastové lahve, papírky od sladkostí, krabičky od cigaret nebo igelitové pytlíky. To vše se dá najít v blízkosti turistických tras v Českém lese.

 

Jindřich HORÁČEK, ředitel, Chráněná krajinná oblast Český les

 

 

Není to tak hrozné, ale myslím si, že tohlens to zvyšuje kvalitu.

 

Jan DVOŘÁK, redaktor

 

 

Projekt sběrných dvorů v Českém lese je unikátní. Jeho součástí jsou mimo jiné i směrníky s piktogramy, které turistům v dané lokalitě ukážou, jak daleko je to k nejbližšímu stanovišti tříděného odpadu.

 

Luděk KĂ–NIGSMARK, oblastní manažer, EKO-KOM

 

 

Jsme si vybrali cíleně lokalitu, vybrali jsme si subjekty pro spolupráci a během necelých tří měsíců jsme vlastně tento projekt zrealizovali.

 

Jan DVOŘÁK, redaktor

 

 

Náklady na provoz tohoto sběrného dvora, které hradí městys Klenčí pod Čerchovem, by neměly přesáhnou částku 100 tisíc korun.

 

Karel SMUTNÝ, starosta, Klenčí pod Čerchovem /nezávislí/

 

 

Lidi odhazujou odpadky, kde se dá. A my to musíme stejně likvidovat, takže tohle to by mělo být takové místo, kde by ta likvidace těch vratných odpadů byla organizovaná.

 

Jan DVOŘÁK, redaktor

 

 

Nikdo z iniciátorů projektu si nedělá iluze, že by nová místa na separovaný sběr vždy zabránila lidem v odhazování odpadků. Je ale důležité dát jim možnost, kam odpad bez problémů odkládat.

 

Jindřich HORÁČEK, ředitel, Chráněná krajinná oblast Český les

 

 

Je to, spíš si myslím, i environmentální záležitost, tak aby veřejnost věděla, že třídit se má.

 

Jan DVOŘÁK, redaktor

 

 

Náklady na první sběrný dvůr v Českém lese byly 300 tisíc korun. Stejná částka je připravená na pokračování projektu v dalších lokalitách.

 

Jitka SLUKOVÁ, moderátorka

 

 

Do klatovského studia teď zdravím autora předchozí reportáže Jana Dvořáka. Jene, řekni nám, co brání tomu, aby v chráněných krajinných oblastech a národních parcích vzniklo víc míst na tříděný odpad, jako to mají právě v Českém lese?

 

Jan DVOŘÁK, redaktor ČT, Klatovy

 

 

Hezké odpoledne. Zásadní problém je v tom, že odvoz odpadů ze stanovišť musejí na svoje náklady hradit obce. Ty pochopitelně nemají peněz nazbyt a hradit svoz odpadků z míst, která sice jsou na jejich katastru, ale jsou vzdálená několik kilometrů od centra obce, je většinou nad jejich finanční možnosti. Případná výstavba nějakého sběrného dvora je pak hlavně o domluvě obcí, správy chráněné oblasti a případně i krajského úřadu. Takovou formu spolupráce hledají i na Šumavě, kde správa národního parku před nedávnem nechala zpracovat studii odpadového hospodářství v rámci Krajinného integrovaného plánu rozvoje šumavského regionu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě