logo Silvarium tisk
Bohumíra MARKOVÁ

Nejprodávanější letošní březnový hobby magazín Receptář praví, že ta její síla je ukrytá především v pupenech (droga Turiones pini), které sbíráme ještě před rozvitím, nejlépe v dubnu. Autoři zařadili článek s ohledem na bolavé klouby seniorů. Borovicová silice je prokrvuje a uvolňuje. Určitě mají svou pravdu. Borovici lesní jako léčivku vede i náš současný bylinář Pavel Váňa. Mám podezření, že o jejím blahodárném léčivém působení dobře vědí i zajíci v Jižních Čechách. Na zahradě tuto zimu z mladé borovičky zachovali jen růstový vrchol. Všechny pupeny i jehličí, kam jen dosáhli, spásli docela.

Byla to ale klasická zima, co? Toho sněhu! Drahnou chvíli to vypadalo, že se jí nebude chtít v žádném případě od nás odejít. Nakonec přesně s astronomickými údaji předala vládu jaru. A díky těm sněhovým záplavám vám mohu nabídnout druhý pohled na sílu borovice.

Podívejte se pozorně na fotografii, kterou jsem pořídila 24. února tohoto roku. Všude kolem byly půlmetrové vrstvy sněhu, jen pod skupinou borovic po něm nebylo ani památky. To je taky síla, kterou borovice vyzařuje. Nepotřebovala k likvidaci sněhu mechanické prostředky.

Je to druhý úhel pohledu na její sílu.

Copak letos chránil choulostivé druhy rostlin před tuhými mrazy sníh, ale při holomrazu by jim byla dobrá přikrývka z borových větví. Člověku připadá děravá, ale růžím a skalničkám pomáhá.

O síle její vitality jistě víte už od školních let. Který jiný jehličnan se dokáže usadit na skále a odolávat větru? Většina borovic vytváří dlouhý kůlový kořen, ten se ale na skalnatém podkladě vždy neuplatní. Borovice je zde pevně ukotvena díky daleko rozloženým vedlejším kořenům.

Pinus silvestris L., borovice lesní - ráda bych vám pověděla, jak bylo odvozeno její latinské pojmenování, ale jsem slabý latiník, tak ani neposoudím, který z vysvětlujících autorů se blíží pravdě. Eva Hoffmannová píše, že od pix – pryskyřice, Pavel Váňa tvrdí, že od pinus-vor, neboť již ve starověku se z borového dřeva stavěly lodě a vory a můj oblíbenec dr. Petr Ondřej Matthioli vysvětluje: „Borovice zove se latinsky Pinus a pinnato foliorum acumine, tj. od špičatého píchavého listí, které jest uspořádáno jako jehlice na nějakém hřebenu.” Bohužel se mi nepodařilo zjistit, podle čeho stanovil pojmenování Linné. Staré borovice vytvářejí z hladké hnědavé kůry svého mládí silnou brázditou borku, ze které šikovní tatínkové nebo i kluci, vyrábějí za pomoci pořádných nástrojů (dříve zvaných kudla) krásné lodičky. Vždycky jsem je měla raději než ty kupované z hračkářství. Mám je v oblibě dodnes. Že by něco bylo na tom voru?

Na chalupě máme rohovou sedací soupravu z borovicového masivu. Tohle pevné a krásné dřevo představuje sílu svého druhu - také něco vydrží.

Když zajdete do borových lesů kolem Jizery u Staré Boleslavi na přelomu května a června, budete si moci podle Helenky z Pohádky máje vychutnat vůni kvetoucích borovic. Samičí květy vyrůstají v šišticích na konci letorostů, samčí v klasovitých květenstvích na jejich spodní části. Taky síla. Ony borovice ostatně silně voní pryskyřicí po celý rok, hlavně ve slunci. Mohou dorůst 40 metrů, ale pod Kunětickou horou zůstala na místě původního boru opuštěná památná borovice lesní, která ve stáří 200 let dosáhla výšky pouhých 15 metrů.

Nechci vynechat sílu, která spočívá v léčivém působení borovice, ale myslím si, že máme v případě zahlenění průdušek, kašli, rýmě a dalších onemocněních dýchacích cest na výběr léčivých drog na trhu i bylin v přírodě, že kvůli tomu nemusíme obírat borovice o rašící pupeny ještě před rozvitím. Borovicová pryskyřice je součástí i některých chemických léčiv ordinovaných při kašli a katarech dýchacích cest.

Receptář se zmiňuje o ohleduplném sběru ze stromů pokácených, vlastních nebo po dohodě s majitelem lesa, ale i tak mi to připadá tvrdé. Navíc je třeba připomenout, že léčebný účinek pro dýchací cesty může být nebezpečný při zánětu ledvin, žaludku nebo střev. I drogy mají své druhotné účinky. Léčivé působení při revmatismu a kožních vyrážkách, to mne vzalo. Jestli v květnu nebo začátkem června budou zase řádit smrště a cyklony, udělám si zásobu nejen pupenů, ale i mladých větviček pro přípravu koupele. Těch prý stačí půl kila na 3 litry vody do lázně teplé maximálně 34°C. Na plavání mi to připadá teplé moc, na koupel ve vaně málo. No, uvidíme. Pavel Váňa neuvádí teplotu vody v napuštěné vaně. Doporučuje 250 g borového jehličí nebo výhonků zalít 2 litry studené vody, krátce povařit, 20 minut nechat vyluhovat, poté scedit a nalít do koupele.

Třeba se naskytnu ke kácení pod energovody, kde nemají být vysazovány stromy ze zákona, nebo k probírce přehuštěných výsadeb. Ale mají tak mladé stromy tu sílu? Kvést borovice začínají nejdříve po 20-30 letech. Šišky si drží dva tři roky než uznají, že dozrály...vážně nevím.

Borovice podporují i rozvoj umění. Průmyslově zpracované poskytují malířům terpentýn, terpentýnovou silici, strunovým nástrojům kalafunu. I dehet se z nich vyrábí. Tak je to. Jakou sílu má borovice okrášlená vánočními ozdobami a řetězy? Proti smrčkům, které rády opadávají už na Štědrý den, má tu sílu, že v prostředí suchých panelákových „králíkáren” si udrží své jehličí, dokud ji zas neodstrojíme. Ba neopadává ani u kontejnerů.

Tak to vidíte, zaujal mne článek o síle borovic a mám z toho málem ódu. Tak mi to nemějte za zlé.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě