logo Silvarium tisk

V olomouckém univerzitním areálu na Envelopě vzniknou nové květnaté louky. Dosavadní travnaté plochy v okolí univerzitních kolejí, právnické a přírodovědecké fakulty budou letos na jaře osety travinobylinnou směsí s významným zastoupením jetelovin a dalších kvetoucích dvouděložných rostlin. Cílem projektu je nejen zatraktivnit prostředí, ale poskytnout tak podmínky pro bezobratlé živočichy s důrazem na významné druhy opylovačů, jako jsou blanokřídlí, motýli či pestřenky, informovali ČTK zástupci olomoucké přírodovědecké fakulty.

„Obdobné projekty se v posledních letech uplatňují v městských centrech, parcích, areálech univerzit, ale také například v centrálních částech rondelů a reflektují nejen snahu o vznik esteticky hodnotnějších ploch v často silně urbanizovaných územích. Zároveň totiž mohou sloužit jako potravní zdroje pro hmyz, který se živí nektarem nebo rostlinami obecně," uvedla Monika Mazalová z katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého (UP).

Poukázala přitom na to, že v posledních dekádách se poukazuje na ústup nejen vzácných a ohrožených druhů bezobratlých, ale i na pokles početnosti všech dříve běžných druhů. „Jakákoliv snaha o podporu této skupiny zajišťující významnou ekosystémovou službu je tedy žádoucí," doplnila.

Další podpořenou iniciativou, která má pomoci rozvoji biologické rozmanitosti v areálech Univerzity Palackého, je instalace hnízdních budek pro rorýsy a netopýry. Odborníci pro jejich umístění zkoumali lokality u nových univerzitních staveb na třídě 17. listopadu a v Neředíně. Hnízdící boxy umístili na novou budovu Vědeckotechnického parku UP Envelopa Hub na třídě 17. listopadu, která je v těsné blízkosti hlavního toku řeky Moravy, jež zasahuje do letového koridoru některých druhů ptáků.

Populaci rorýsů i netopýrů podpoří také nové budky v areálu Univerzity Palackého v Neředíně na třídě Míru, kde se staví nová budova Archivu UP. V atikových mřížkách předešlého objektu se rorýsi pravděpodobně také vyskytovali. „Věříme, že umístění hnízdicích prvků povede ke znovuosídlení a opětovnému zvýšení populace těchto důležitých druhů, které jsou dnes ohroženy především kvůli úbytku vhodných míst pro hnízdění v souvislosti s rekonstrukcemi a zateplováním budov," uvedla na stránkách univerzity Miroslava Zavadil z rektorátu UP.

 

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Považujete proces vyhlašování Národního parku Křivoklátsko za transparentní a demokratický?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě