logo Silvarium tisk

V olomouckém univerzitním areálu na Envelopě vzniknou nové květnaté louky. Dosavadní travnaté plochy v okolí univerzitních kolejí, právnické a přírodovědecké fakulty budou letos na jaře osety travinobylinnou směsí s významným zastoupením jetelovin a dalších kvetoucích dvouděložných rostlin. Cílem projektu je nejen zatraktivnit prostředí, ale poskytnout tak podmínky pro bezobratlé živočichy s důrazem na významné druhy opylovačů, jako jsou blanokřídlí, motýli či pestřenky, informovali ČTK zástupci olomoucké přírodovědecké fakulty.

„Obdobné projekty se v posledních letech uplatňují v městských centrech, parcích, areálech univerzit, ale také například v centrálních částech rondelů a reflektují nejen snahu o vznik esteticky hodnotnějších ploch v často silně urbanizovaných územích. Zároveň totiž mohou sloužit jako potravní zdroje pro hmyz, který se živí nektarem nebo rostlinami obecně," uvedla Monika Mazalová z katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého (UP).

Poukázala přitom na to, že v posledních dekádách se poukazuje na ústup nejen vzácných a ohrožených druhů bezobratlých, ale i na pokles početnosti všech dříve běžných druhů. „Jakákoliv snaha o podporu této skupiny zajišťující významnou ekosystémovou službu je tedy žádoucí," doplnila.

Další podpořenou iniciativou, která má pomoci rozvoji biologické rozmanitosti v areálech Univerzity Palackého, je instalace hnízdních budek pro rorýsy a netopýry. Odborníci pro jejich umístění zkoumali lokality u nových univerzitních staveb na třídě 17. listopadu a v Neředíně. Hnízdící boxy umístili na novou budovu Vědeckotechnického parku UP Envelopa Hub na třídě 17. listopadu, která je v těsné blízkosti hlavního toku řeky Moravy, jež zasahuje do letového koridoru některých druhů ptáků.

Populaci rorýsů i netopýrů podpoří také nové budky v areálu Univerzity Palackého v Neředíně na třídě Míru, kde se staví nová budova Archivu UP. V atikových mřížkách předešlého objektu se rorýsi pravděpodobně také vyskytovali. „Věříme, že umístění hnízdicích prvků povede ke znovuosídlení a opětovnému zvýšení populace těchto důležitých druhů, které jsou dnes ohroženy především kvůli úbytku vhodných míst pro hnízdění v souvislosti s rekonstrukcemi a zateplováním budov," uvedla na stránkách univerzity Miroslava Zavadil z rektorátu UP.

 

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě