logo Silvarium tisk
1.8.2010

Svět
ČT24

Brasilia - Brazilští biologové chtějí vrátit do přírody vzácné hlodavce aguti. Ty znají hlavně návštěvníci parků v Riu de Janeiru, kde se agutiové velmi rychle zabydleli a zvykli si na městský život. Agutiové se ovšem mohou pyšnit velmi ostrými zuby, kterými teď budou v tropickém pralese pomáhat zachránit některé druhy stromů.

Park Campo de Santana v centru Ria je královstvím hlodavců aguti. Zvířata, která pocházejí z brazilského pralesa, tady volně pobíhají po loukách i parkových cestách. Aguti, který je doma ve Střední a Jižní Americe a Západní Indii, sem byl vypuštěn na začátku dvacátého století. Zjevně se mu tady dobře daří - dnes jich tu žije přes šest stovek. Zaměstnanci parku je dvakrát denně krmí. Místo lesních semen, která jsou jejich přirozeným zdrojem potravy, dostávají ovoce, zeleninu a speciální granule.

Část agutiů se z parku zřejmě brzy odstěhuje do blízké přírodní rezervace Tijuca. Tento lesní park byl založen už v roce 1861, když bylo na území bývalé kávové plantáže vysazeno přes sto tisíc stromů. V posledních letech si ale ekologové začali všímat, že parku něco schází. Místní tropické stromy se nemnoží a na jejich úkor se šíří druhy zahraniční. Chybějícím článkem na vážkách ekosystému je právě aguti. Například semena brazilského ořechovníku se mohou šířit jen tehdy, když oříšky prokousnou ostré zuby agutiů.

"Přežití těchto malých stromků závisí na tom, jestli rostou daleko od mateřského stromu. Semena, která vyklíčí příliš blízko, nikdy nevyrostou," popisuje biolog Henrique Zaluar.

Do lesa se proto musí vrátit agutiové. Program na jejich vysazení v parku Tijuca začal loni v lednu. Vědci jich sem přivezli prvních deset. Zmlsaná zvířata z městského parku si musela nejdřív opatrně zvykat na skromnější lesní potravu. Zpočátku obývali agutiové pouze oplocenou ohradu a před vypuštěním do volného lesa je vědci vybavili speciálními vysílačkami.

V příštích letech by sem mělo být dovezeno několik desítek agutiů. Podle toho, jak se bude dařit těm původním. Příští přistěhovalci budou pocházet z jiných míst než z parku v Riu. Musí být totiž zajištěna genetická variabilita, která zvířatům zajišťuje zdraví a obranyschopnost. Návštěvníci parku Campo de Santana se proto nemusí bát, že by zdejší živá atrakce zmizela.

Vědci se pokusili vysadit v parku Tijuca aguti v roce 1972. Tehdy ale neuspěli. Jednou z příčin mohli být pytláci. Tentokrát ale vědci postupují mnohem pečlivěji, a právě proto mají vysazená zvířata vysílačky, které umožňují jejich podrobné sledování.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě