logo Silvarium tisk
25.8.2010
Cestování iDNES.cz / Čechy
MF DNES, Jitka Šrámková

O nouzová nocoviště v srdci Šumavy je stále větší zájem. Loni v nich přespalo na 700 turistů. Podle strážců národního parku je využívají k bivakování i v zimě, kdy teplota klesá pod minus 15 stupňů. Zájemci mohou nyní nově přespat ve volné přírodě poblíž Plešného jezera.

Celkem je nyní na Šumavě k dispozici sedm nouzových nocovišť. To nejnovější se otevřelo před několika dny v jižní části parku, 1,7 kilometru od Plešného jezera v těsné blízkosti zeleně značené turistické stezky Jezerní.

Turisté mohou z tohoto místa navštívit například zážitkovou trasu Duch pralesa nebo Schwarzenberský kanál.

"Cílem projektu nouzových nocovišť, o jejichž využití je velký zájem, je lepší dostupnost legálního nocování v blízkosti páteřní hřebenové turistické trasy v NP Šumava. Tato červeně značená turistická trasa napříč Šumavou vede mezi Železnou Rudou a Zadní Zvonkovou a je dlouhá 103 kilometrů," řekl ředitel národního parku František Krejčí.

Nové nocoviště Pod Plešným jezerem má rozlohu 15 krát 15 metrů a je vymezeno jednoduchým dřevěným ohrazením. Prostor je doplněn turistickým sezením i mobilními toaletami.

Dodržování pravidel pro nouzové nocování každý den kontrolují strážci národního parku Šumava.

"Každou sezonu využije nouzová nocoviště k přespání stále více turistů, přičemž nejnavštěvovanější lokalitou je Poledník," sdělil strážce národního parku Petr Šrail. I přes velký zájem o bivakování ve volné přírodě nemuseli strážci řešit žádná závažná porušení provozního řádu. Jen pár nedostatků vyřešili na místě domluvou

Do vybudování nového nocoviště investoval národní park podle mluvčí Jany Zvettlerové zhruba 100 tisíc korun. Další investicí bude dlouhodobý pronájem a servis mobilních toalet ve výši 60 až 70 tisíc korun ročně.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě