logo Silvarium tisk
VLADIMÍR BÍLEK       

Letos si ochránci Krkonoš zřejmě odškrtnou jednu potíž, která je trápila minulé roky. Nebudou mít problémy se sběrači borůvek, kteří trhají borůvky na výdělek v místech, kde se to nesmí, a devastují porosty.

 

VRCHLABÍ Sucha totiž způsobila, že borůvek bude velmi málo.

            „Kvetly hodně, ale poslední sucha se na nich podepsala, takže v terénu je vidět, že plody skoro žádné nejsou,” řekl mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

            Od příštího týdne, kdy borůvky začínají v horách dozrávat, začne přesto platit tříměsíční zákaz vstupu do některých oblastí Krkonoš. Přístupné budou pouze pěší trasy a cyklostezky, takže se turistů, kteří se budou držet značených cest, omezení nijak nedotkne.

            Zakázaná oblast zahrnuje jak 1. a 2. zónu parku, tak i méně chráněnou 3. zónu. Ochránci omezení letos rozšířili na svahy Plešivce a na Kozelský hřeben v západních Krkonoších.

 

Před lety bylo i 50 provinilců

 

Omezení vstupu kvůli dravým sběračům borůvek vyhlašují správci parku v posledních deseti letech a drancování porostů tím velmi omezili. „Místní lidé si už na toto opatření zvykli a chodí na borůvky tam, kde se to může. Problém máme v drtivé většině s Poláky, kteří sbírají borůvky v okolí státní hranice, kde se to nesmí,” řekl Drahný.

Zakázané oblasti se totiž rozprostírají zejména na hřebenech podél česko-polské hranice. V loňské sezoně strážci parku zadrželi čtrnáct sběračů borůvek, zejména Poláků. Dva už dostali pokutu, že autem vjeli do míst, kam se nesmí, a s dalšími dvanácti probíhá přestupkové řízení. „Správní řízení končí v tomto případě jedinou pokutou a ta je 10 tisíc korun. Naše opatření určitě vliv měla, protože před lety jsme mívali i 50 provinilců,” dodal mluvčí. Profesionální česači borůvek používají hřebeny, jimiž se porosty borůvek značně devastují a také v nich nezůstává potrava pro ptáky a drobné savce.

            Navíc po nich zbude nepořádek -PET lahve a obaly od svačin. Když je úroda dobrá, sběrači v Krkonoších ročně nasbírají odhadem kolem 200 tisíc litrů borůvek. Oficiálními důvody nařízení, které začne platit 20. července a skončí v polovině října, je omezení devastace zdrojů potravy pro semenožravé ptáky a savce, poškozování zvlášť chráněných a ohrožených druhů rostlin, rušení klidu zvířat zejména v době, kdy si zvykají na lokality poblíž přezimovacích obůrek a v době říje.

Omezení vstupu mimo turistické cesty a cyklotrasy se týká například okolí Vosecké boudy, Lysé hory a Kotle, pramenu Labe, okolí Luční, Liščí a Studniční hory. Nedostupný bude také Obří důl, okolí Sněžky, Lví důl, Lesní, Dlouhý a Pomezní hřeben nad Malou Úpou, Dvorský les a okolí Černé a Světlé hory. Zakázaná území budou označena nápisy v češtině, polštině a němčině.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě