logo Silvarium tisk
(maš)

V Ústeckém kraji se objevilo již několik případů vážného poškození smrkových porostů. Stromy většinou odumřely bez objasnění příčiny, což mezi lidmi způsobuje obavy z možného úniku škodlivin.

„Občanské sdružení uvítalo záměr kraje zjistit příčiny úhynu smrků, a navrhlo proto celkem šest lokalit v katastru města Krupky a Teplic. V návrhu však chyběla obec Srbice, kde v červnu proběhl sběr vzorků určených pro pozdější zkoumání,” uvedla Miloslava Bačová z Občanského sdružení Zdraví pro Krupku (dále jen OS ZpK). Ta se k celé záležitosti dále vyjádřila, že Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, který se zkoumáním odebraných vzorků zabýval, uvedl jako jednu z možných příčin úhynu právě únik škodlivé chemické látky, respektive fluoru. Výsledky odborné analýzy považuje Bačová spolu s ostatními členy OS ZpK za velice důležité pro ujištění občanů města, že není důvod obávat se o své zdraví.

 K problematice úhynu smrkových porostů se vyjádřil také Zbyňek Šebesta z tiskového oddělení Ústeckého kraje: „Nemáme zprávy o žádném případu úhynu. Na místech, kde šetření prováděl Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti nebyla zjištěna taková míra požkození, která by představovala bezprostřední ohrožení pro další existenci stromů. Dle dosažených závěrů by mohlo být příčinou přemnožení mšice smrkové, která svým sáním mohla suchem oslabeným stromům uškodit.” Z jeho slov je také velmi zajímavá zejména jedna skutečnost, a to ta, že šlo o smrk pichlavý, který u nás není původní. Náš domácí smrk ztepilý prý takto poškozen nebyl.

„Bezprostřední příčina poškození byla stanovena, dále se tak budeme zabývat množstvím fluoru v jehlicích, z čehož získáme další a pro celou věc významné skutečnosti. V současnosti se s výzkumným ústavem o podmínkách a rozsahu šetření jedná. Ukončení výzkumných prací se plánuje ke konci roku,” ujišťuje Šebesta. Šetření však nebude probíhat pouze v okolí měst Teplic a Krupky, ale je v plánováno pokrytí území celého kraje. Výzkumný ústav také konstatoval, že eviduje stejný druh poškození v téže době také v jiných oblastech naší republiky. Počítá se s tím, že stromy budou ve většině případů regenerovat, z hlediska estetické hodnoty však strom zůstane i nadále znehodnocen.





Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě