logo Silvarium tisk
David Tramba

PRAHA Boom solárních elektráren v Česku má před sebou zřejmě poslední měsíce. Signály, že se stát chystá omezit živelný rozvoj zeleného byznysu, získaly konečně konkrétní podobu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo nový zákon o podpoře využívání energie z obnovitelných a druhotných zdrojů, který se v příštích týdnech objeví na programu jednání vlády. Nová legislativa má od ledna 2012 nahradit současný zákon o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Hlavní změnou je ústup od systému pevných výkupních cen, který v posledních pěti letech rozhýbal investice do solárních, větrných a vodních elektráren či zdrojů spalujících biomasu.

Nárok na pevné výkupní ceny mají podle návrhu zákona mít jen nejmenší zdroje, tedy například malé domácí vodní elektrárny nebo solární panely na střechách domů. Na ostatní se bude nejčastěji vztahovat administrativně složitější systém hodinových zelených bonusů.

            Vedoucí oddělení podpory obnovitelných zdrojů na ministerstvu průmyslu a obchodu Pavel Gebauer tvrdí, že cílem nového zákona je omezit dopad živelného rozvoje solárních elektráren na ceny elektřiny. „Dosud platný systém vedl k plýtvání, energetickému i finančnímu,” řekl. Největší dopad budou mít změny právě na podnikání v oboru solárních elektráren. Nový zákon má již v příštím roce zavést horní limit pro výkupní ceny a zelené bonusy ve výši 6000 korun za megawatthodinu.

            To v praxi postihne právě fotovoltaické elektrárny, u nichž je nyní výše výkupních cen víc než dvojnásobná. „Při ceně 6000 korun za MWh se producentovi solární energie investice do 15 let jistě nevrátí. Tato cena je pro solární byznys likvidační,” uvedl ředitel firmy HiTechSolar Vladimír Mléčka.

            Součástí návrhu je též způsob likvidace vysloužilých solárních panelů. Povinná recyklace bude platit nejen pro solární elektrárny, ale i panely na střechách rodinných domků.

Autoři návrhu tak reagují na obavy, že řada vlastníků velkých solárních parků raději zkrachuje nebo firmy převede na „bílé koně”, aby se tak vyhnula finančně nákladné likvidaci vysloužilých panelů.

Proti návrhu se zdvihl silný odpor ze strany společností, které se v oboru obnovitelných zdrojů pohybují. Ty dokonce neváhají návrh z dílny ministerstva průmyslu označit za legislativní zmetek a hovoří o ohrožení zamýšlených investic.

„Investoři mají obavy, co bude dál. Několik elektráren na biomasu je právě teď ve výstavbě,” uvedl předseda oborového sdružení CZ Biom Jan Habart.

Předseda České společnosti pro větrnou energii Michal Janeček si stěžuje na řadu chyb a nepřesností, které ministerský návrh obsahuje. „Je to taková divočina, že to nemohl napsat příčetný člověk,” zlobí se Janeček.

Podobný názor zazněl z více stran. „Uvedený návrh zákona se k nám dostal také. Vzhledem k nepřehlednosti a chaosu mu však nevěnujeme mimořádnou pozornost. Nemáme pocit, že by v něm obsažené údaje byly testovány či konfrontovány s ekonomickou realitou,” uvedla k návrhu mluvčí skupiny REN Power CZ Simona Hanna.

Ministerstvo průmyslu a obchodu si za svým návrhem stojí, měnit jej už nehodlá. „Návrh prošel opravdu širokým připomínkovým řízením, které trvalo téměř dva měsíce. Vyjádřit se k němu mohly všechny subjekty, na které má tato úprava dopad. K zastavení investic do obnovitelných zdrojů určitě nepovede,” uvedl mluvčí ministerstva Pavel Vlček.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě