logo Silvarium tisk

ALDP vyzývá ministerstva k předložení návrhů řešení kůrovcové situace

Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků (ALDP) ve svém tiskovém vyjádření vyzvala k zahájení okamžité odborné diskuse k hrozící devastaci ekosystému a celého lesnicko-dřevařského sektoru. Žádá ministerstva zemědělství, průmyslu a obchodu a životního prostředí o předložení stanovisek a návrhů opatření na řešení této kritické situace. ALDP je připravena se na formulaci plánu opatření podílet.

"Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků (ALDP) se pravidelně zabývá situací v našich lesích, které jsou v důsledku probíhající klimatické změny a sucha stále více napadány kůrovcem a dalšími škůdci. Je zřejmé, že objem napadených smrkových porostů narůstá a v roce 2019 již přesáhl těžební kapacitu, která se pohybuje ročně na úrovni zhruba 26 mil. m3," uvedl v tiskové zprávě výkonný ředitel ALDP Ivan Ševčík.

V minulých dnech byla na stránkách CZECH FOREST think tank zveřejněna Střednědobá prognóza vývoje lesnicko-dřevařského sektoru od roku 2020. Prognóza vychází z analýzy dat vývoje kalamity v minulých létech a pravděpodobného předpokladu pokračujícího deficitu srážek a zvyšujících se teplot. Podle tohoto scénáře by tak do poloviny této dekády mohlo dojít na území České republiky ke ztrátě až poloviny smrkových porostů. To by mělo zcela zásadní negativní dopad na ekosystém a celý lesnicko-dřevařský sektor.

"Negativní prognóza, tak jak ji popsal CZECH FOREST think tank, se nemusí naplnit v případě výrazně lepších klimatických podmínek oproti předpokladu a rychlé a efektivní reakce. ALDP je v pravidelném kontaktu s vedením Ministerstva zemědělství ČR a Lesů České republiky a podílí se na vyhodnocování situace a přípravě opatření ke zpomalení viditelné devastace našich lesů. Dosavadní aktivity však považuje za nedostatečné. Podporuje proto zahájení okamžité intenzivní odborné diskuse na toto téma a vyzývá ministerstva zemědělství, průmyslu a obchodu a životního prostředí k předložení stanovisek a návrhů opatření," uvádí tisková zpráva ALDP

Podle TZ ALDP, red.

 

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+6 # Bača 2020-02-11 12:28
Tady je to vždy tak,ze situace musí dojit az do totalni katastrofy,aby se něco delo.Pak se něco narychlo vymysli,aby se vzapjeti zjistilo,ze je to totalni kravovina.Proste to musí stat zafinancovat,nic jiného s tim stejne nejde delat.Ovsem nesmí se na to nabalit nase ochotna klíšťata a odsávat z ceciku.
+14 # Přemek 2020-02-11 08:51
Že nemají lesníci dotace je práce býv.ředitele Olivy,který je odmítl.Babiše a všechny politiky(bez ohledu pol.strany)zajímají lesy jen přes miliardy,které odváděly do státního rozpočtu,aby je potom mohli( s dalšími miliardami) se svýmy kamarády rozšmelit v různých předražených zakázkách.
+15 # Bitterlich 01 2020-02-11 08:33
Je to stále dokola. Místo aby jsme se jako lesáci semknuli, tak se navzájem obviňujeme kdo za to může, kdo něco dělá a kdo nic. Ve finále to vypadá, že za to múže provoz,(revírníci,OL H, soukromníci) kteří ale mnoho neovlivní. Většina provozu dělá co může. Ale stát se mě zdá nedělá vůbec nic. Dotace jdou vesele do zemědělství kúrovcové drevo je levné a vyřezat se z něho něco dá. JE TO BYZNYS!!!! To je vše co naše pány ve vláďe zajímá. Však on néjaký ten les časem vyroste!
+13 # Starý 2020-02-11 09:16
chtělo by to asi jako u zemědělců, být radikální a neuhnout !!!!
Nechme stromy ležet na silnicích na všech trasách ....
Co nám do nich mají co řezat, ničit majetek - les má ochranu ze "zákona".....
A až jako u "zemědělců" začne ekonomika trochu, či více brzdit, ono někoho i z těch splachovacích vládních impotentů napadne, že s lesy není něco v pořádku.
Zemědělec by měl už v této době na "Sabinu" vypsanou dotaci a co les !!!
Kde bylo něco v dotacích či pomoci po Kyrilu, Emě, Ivanovi, Niklasu, Herwartu, Friederikovi, Fabienovi, Eberhardu ????
Ví snad někdo z odpovědných co je to za výčet???

Všici na lesy kašlou a proč si tedy jen opět v dnešní době všímají stromů a toho co to nese !!!

Ať žijí dotovaní hraboši....

Situace kolem lesů je již bláznivá, tak ať to stojí za to, stejně jak chování našich politiků !!!!
+14 # cvonza 2020-02-10 16:50
Stačí opravdu málo , pojízdné odkornovačky , a co zůstane v lese odkornit a nikoho to nebude tlačit.
+24 # Bača 2020-02-10 14:37
Vsimnete si neustale se opakujici zaklínadla...musíme, ..melo by se..atd.Ale ono je to o tom,ze pokud se starate o něco co vam nepatri,,v tomto pripade Lcr,tak vam to je jaksi jedno,protoze plat dostanete tak jako tak.A ty komicke kontrolni organy,,ktere mají dohlížet na vykony revirniku atd.to je největší fraska jakou znam.
+26 # Bača 2020-02-10 10:21
A opet a stále dokola.Vse pouze v teoreticke rovine a v praxi je to stále stejne.Myslite si snad,ze vaznost situace vybičovala statni lesniky k cinnosti?Omyl..udrzu ji si stále sve letargicke tempo a pouze beduji.Clovek by cekal,ze tymy nasich lesnických vzdelancu nezamhouri oka,aby prisli s nejakym resenim...a kde nic tu nic.
+6 # Vladimír Pelíšek 2020-02-10 11:20
Je to přesně tak. Stačí ale málo - a už se to z větší části i dělá. Přestat vysazovat smrk mimo hory. Rozumní hospodáři už to dělají, dokonce mnohem déle, než trvá nynější kůrovcová kalamita. Jedle, někde douglaska a někde třeba i cedry, to je řešení, s tím ale, že jen částečné, protože většina nynějších sm porostů se změní na listnaté. Po dobrém (na základě iniciativy LH), nebo po zlém (kůrovec smrk dopěstovat stejně neumožní).

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2445

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2223

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2121

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1758

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1612

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1595

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě