logo Silvarium tisk

ČLS: návrh Hnutí Duha není komplexním řešením, ale podnětem k diskuzi

Doplněno o reakci Hnutí Duha 28. 6. Hnutí Duha vytvořilo balíček opatření, která by podle zmíněného návrhu pomohla k lepšímu stavu lesů v zemi, a 13. 6. ho předalo vládě. Česká lesnická společnosti (ČLS) reaguje na tento materiál tiskovou zprávou, podle níž vnímá zveřejněný materiál Hnutí Duha spíše jako další příspěvek do diskuze, nikoli komplexní řešení problematiky. Podrobně se věnuje jednotlivým oblastech návrhu.

"Můžeme ocenit, že se jedná o pokus komplexně řešit současnou situaci v oblasti hospodaření v lesích a reagovat tak na některé negativní jevy, které zde v poslední době akcelerovaly. ČLS se touto problematikou zabývá dlouhodobě a k řadě témat organizuje odborné semináře. Snažíme se v tomto duchu vést a moderovat diskuzi, která zahrnuje odbornou i laickou veřejnost a spolupracujeme přitom s řadou předních odborníků nejen v oblasti lesnictví," uvádí republikový výbor (RV) České lesnické společnosti pro Silvarium.cz.

Čtěte také: Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

RV ČLS vnímá zveřejněný materiál Hnutí Duha jako další příspěvek do diskuze, ve které hodlá nadále aktivně vystupovat. Vzhledem k povaze a rozsahu materiálu se chce podrobně vyjádřit k jednotlivým důležitým či kontroverzním bodům samostatně v dohledné době formou odborných seminářů, kde chce na předložený materiál reagovat spíše obecně, případně upozornit na některé problematické a nekorektně zavádějící pasáže.

"Je jasné, že materiál obsahuje řadu návrhů, které si zaslouží podporu. Zároveň je však nutné v rámci objektivity upozornit na to, že některé z nich se již řadu let v lesnické praxi provádějí, nebo jsou umožněny současným stavem legislativy. Materiál však vyznívá spíše tak, jako by se v tomto směru nic nedělalo či neměnilo, což je ostatně společným rysem podobných návrhů či prohlášení, které přicházejí z této strany vnímání lesního hospodaření," uvádí ČLS.

Podle TZ ČLS, red.

Kompletní vyjádření ČLS k jednotlivým opatřením v návrhu Hnutí Duha si můžete stáhnout a přečíst zde.

Reakce Hnutí Duha na vyjádření ČLS

Hnutí DUHA děkuje za stanovisko a kritické připomínky, jimiž Česká lesnická společnost reaguje na komplexní balíček návrhů, který jsme vládě České republiky předložili. Na vypracování a připomínkování návrhů se podílela řada odborníků z několika českých univerzit, vědeckých ústavů i praktičtí lesníci. Mají-li být jakékoliv návrhy pro zlepšení stavu českých lesů přijaté, jsme si jistí tím, že nejprve musí projít odbornou a veřejnou debatou. Vítáme proto návrh České lesnické společnosti diskutovat tato témata na odborných seminářích.

Oceňujeme vzájemnou shodu na řadě jednotlivých návrhů, přičemž neshody na jiných bodech vnímáme právě jako přirozenou součást diskuse, v které se mohou ukazovat a zpřesňovat východiska a hledat společná shoda. Stejně tak plně vnímáme a oceňujeme, že na některých místech hospodaří již dnes lesníci v souladu s řadou principů, které navrhujeme. Jejich práce si vážíme a i díky nim je možné navrhovat systémová řešení. Na argumenty uvedené ve stanovisku budeme rádi podrobněji reagovat právě v bližší diskusi, nyní je ale vhodné se vyjádřit aspoň k vymezení rámce diskuse. Rádi bychom se vyjádřili i k aktuální otázce certifikace lesů.

Souhlasíme s Českou lesnickou společností, že certifikace lesů je věcí vlastníků lesů a neměla by být předmětem diskuse jiných subjektů. Jiná je ovšem situace u státních lesů, které jsou veřejným vlastnictvím a vlastníka právně představuje stát, potažmo Ministerstvo zemědělství. V takovém případě je na místě diskutovat i na úrovni veřejné a politické, jaký standard certifikace poskytuje veřejnosti dostatečnou záruku kvalitního a udržitelného hospodaření.

Zdroj: Hnutí Duha

 

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+11 # Hroch 2018-06-26 20:55
Na podněty k diskuzi není třeba pomatenců.
Třeba je odborníků, kteří mají vztah k lesu, nikoli k bezpracnému zisku, falešné slávě, Marxovi a drogám...

Obrat k lepšímu bude, až budou šílenci ignorováni, a lesnictví se bude řídit názory zkušených lesníků, nikoli veterinářů či geologů s názorem, že ,,kůrovec je porodníkem nového lesa" nebo ,,les vysušuje krajinu"

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2127

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2011

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 1838

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1521

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1508

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Soukromí vlastníci lesů podporují novely zákona o lesích i o myslivosti

Soukromí vlastníci lesů podporují novely zákona o lesích i o myslivosti

Zobrazení: 1447

Soukromí vlastníci lesů na valné hromadě SVOL-komory soukromých lesů, která proběhla 22. února 2024 ve Křtinách...

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě