logo Silvarium tisk

Dub červený produkuje v dospělosti více dřeva než dub zimní a letní, potvrdila to studie

Ve studii provedené na 34 trvalých zkusných plochách v 11 přírodních lesních oblastech srovnávali vědci produkční vlastnosti dubu červeného a našich domácích dubů. Podle nich by se dub červený mohl stát alternativou domácích dubů na srážkově chudých stanovištích, především v lokalitách, kde jsou dlouhodobě negativní zkušenosti s vyšší mortalitou a slabším růstem domácích druhů dubu. Zdůrazňují však potřebu dalšího výzkumu, zejména kvůli obavám z invazivnosti nepůvodních druhů a negativního vlivu na domácí bylinná společenstva.


Malý dub červený v oplocence, střední Čechy. Foto: Jan Řezáč

V současnosti se vzhledem k výrazně se měnícím klimatickým podmínkám klade důraz na odolnost dřevin ke stávajícímu podnebí a zdravotní stav. Jednou z introdukovaných dřevin, která má určitou schopnost odolávat probíhajícím změnám klimatu v České republice, je dub červený. Tento druh dubu má kratší dobu obmýtí než naše domácí duby a produkuje poměrně cenné dřevo různého využití.

Dub červený (DBC) pochází z východní a střední části USA a částečně zasahuje i do jižní centrální části Kanady. Do Evropy se dostal kolem roku 1700. Jeho první využití bylo v zámeckých zahradách a parcích. Později se postupně rozšířil po celé západní a střední Evropě. Kolonizoval některé oblasti Belgie, Německa i Polska a v některých případech se stal invazním druhem.

V evropských lesích se vyskytuje především na okrajích lesních porostů, kde je dostupnost světla a tím i dostatek tvorby taninu ve dřevině, což jsou nejdůležitější podmínky pro přežití druhu a dlouhověkost.

V ČR zaujímala v roce 2010 plocha dubu červeného přibližně 6 000 ha a celková zásoba byla 900 000 m³. V současnosti v českých lesích dub červený roste přibližně na ploše 6 719 ha (0,25 % porostní plochy lesů) a jeho celková zásoba je 1 493 000 m³ (0,21 % celkové zásoby dřevní hmoty českých lesů).

Průměrný věk porostů s DBC je necelých 53 let. Největší zastoupení této dřeviny je v lesích na území hlavního města Prahy (3,12 %) a dále ve Středočeském regionu (0,75 %). V pražských lesích je také nejstarší průměrný věk (62 let), naopak nejmladší průměrný věk DBC je v Moravskoslezském regionu (46 let).

V ČR byla problematice DBC a jeho uplatnění v lesích věnována dosud velmi malá pozornost. Poznatky o produkčních vlastnostech a určitém hodnocení kvalitativních veličin prakticky zcela v ČR chybí.


Mladý porost dubu červeného, střední Čechy. Foto: Jan Řezáč

Proto pracovníci Útvaru biologie a šlechtění lesních dřevin VÚLHM, v. v. i., v letech 2013–2023 založili 34 trvalých zkusných ploch (dále jen TZP) s DBC. Plochy byly založeny v 11 přírodních lesních oblastech (PLO). Nejvíce ploch (9) se nachází v PLO 10 Středočeská pahorkatina. V regionu střední Čechy se nachází přibližně třetina všech porostů s dubem červeným v ČR. Další nejpočetnější TZP byly založeny v PLO 17 Polabí, PLO 7 Brdská vrchovina a PLO 6 Západočeská vrchovina.

Vyhodnocením těchto TZP získali vědci poznatky o růstu porostů dubu červeného, které shrnuli a publikovali v článku „Produkční schopnosti dubu červeného na různých stanovištích v českých lesích“.

  • Šetření vědců ukázalo, že při srovnání produkčních schopností dosahuje dub červený ve vyšším věku (kmenoviny) výrazně vyšších hodnot než domácí druhy dubů.
  • Zdravotní stav jedinců dubu červeného byl na všech plochách hodnocen jako výborný.
  • Na sledovaných plochách se vyskytuje přirozená obnova DBC, avšak často zmiňovaná schopnost agresivního živelného přirozeného zmlazení se zde výrazněji nepotvrdila.
  • Dub červený je v mladém věku dřevinou rychlého růstu, přičemž tvoří poměrně kvalitní kmeny. Má nižší nároky na půdu, na dobrých živných stanovištích reaguje rychlým růstem.
  • Menší nároky na stanovištní podmínky umožňují širší využití např. na obtížněji zalesnitelných lokalitách. Koncepční výchovou je možné usměrňovat kvalitu a zdravotní stav porostů na požadované úrovni až do mýtného věku, který by měl u této dřeviny dosáhnout alespoň 100 let. Od 5. věkové třídy je vhodné začít porosty s dubem červeným postupně rozvolňovat.

Dub červený má potenciál rozšířit dřevinnou skladbu našich lesů, protože dobře roste ve stávajících klimatických podmínkách a odolává klimatickým extrémům (nedostatek srážek, teplotní výkyvy).


Dospělý porost dubu červeného, střední Čechy. Foto: Jan Řezáč

Výsledky také poukazují na to, že dub červený by mohl být určitou alternativou domácích dubů na srážkově chudých stanovištích, především v lokalitách, kde jsou dlouhodobě negativní zkušenosti s vyšší mortalitou a slabším růstem domácích druhů dubu.

Biologické a produkční možnosti spolu s nižšími stanovištními nároky vytvářejí předpoklad jeho možného uplatnění v nižších lesních vegetačních stupních.


Kvalitní porost dubu červeného a jeho opad s minimálním bylinným patrem, TZP Hraběšín (Lesy Orlík). Foto: F. Beran

Názory na využití dubu červeného v našich lesích se velmi různí. Na jedné straně jsou zde obavy z jeho invazivnosti a negativního vlivu na domácí bylinná společenstva, na druhé straně jsou prokázány jeho meliorační účinky na chudých stanovištích, dobré produkční schopnosti a adaptační potenciál na klimatickou změnu. Hledání schůdného, zřejmě kompromisního řešení pro pěstování této dřeviny by mělo podle autorů vycházet z exaktně zjištěných poznatků. Proto je žádoucí pokračovat v řešení problematiky využití nepůvodních dřevin i nadále.

Článek Produkční schopnosti dubu červeného na různých stanovištích v českých lesích je ke stažení ZDE.

Podle TZ VÚLHM, red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(1 hlas)

Komentáře  

+2 # schutzmeister@iex.cz 2025-03-12 11:08
Nějak jsem tam nikde nenašel porovnání běžného přírůstu zimáku s červeňákem na tom stejném místě.
To, že má červeňák na nějakém místě dobrou zásobu ještě nemusí nutně znamenat, že to zimák neudělá taky. :-*
A pak - koho zajímá produkce v kubíkách ?
Podstatnej je zisk z hektaru, ne ? V kulatině je trojnásobný rozdíl v ceně, takže tam nějakej prostor bude. A odbyt červeňáku v kulatině bude vždy problém. Velkej.
Červeňák má podle všeho jedinej plus - můžete ho pěstovat v monokultuře, zimák ani náhodou.
Ty fotky mýtného červeňáku - potřebuje ještě půl metru průměru, což je další věc - růst kulminuje v mladém věku - co srovnání ve skutečně mýtném - přes 150 let - kdo ví, jak to dopadne tam ?
A tam kde roste letňák je pak červeňák úplná trotlovina....
+8 # Rensa 2025-03-12 14:48
Cituji schutzmeister@iex.cz:

A pak - koho zajímá produkce v kubíkách ?


Ukladače uhlíku.
+2 # schutzmeister@iex.cz 2025-03-15 09:56
Přetiskuju názor ze zahraničí - LS Duchonka :

https://www.facebook.com/LESaLETOKRUHY/?locale=es_LA

" Dušan Mikuš
Lide bděte.
Povedať A a nepovedať B je chyba. Dub červený drevo je v podstate 90% vláknina. Niečo kvalitných kmeňov sa dá predať ale cena pochybujem že presiahne 100e/m³. Podobne ako cer ho kupovali Poliaci na truhly. Aká je cena kvalitných dubov asi viete ( 500- 1500e). Takže pre kvalitu dreva by som dub červený nepestoval.
Výhodou duba červeného je takmer každoročné intenzívne plodenie. Je vhodý do obôr či zvernic. Poskytuje krmivo pre zver. Keďže rastie rýchlo a plodí skoro.
Výhodou d.červeneho je, že má minimum škodcov ( skôr ich nemá)
Výhodou je, že pri rýchlom raste viaže veĺa CO² . Rýchlo obsadi plochy. Všetko ostatné má ako iné dreviny. Chladí, viaže pôdu, vodu CO². Listy i konáre sa rozkladajú a tvoria humus. Nemá tak agresívny opad ako agát.
Pri nových neoverenych nepôvodných drevinach treba byť opatrný a brať do úvahy že sa časom nemusia osvedčiť. Odchádza smrek pichĺavý, gaštan jedlý i pagaštan konský.
Doteraz bezproblémové dreviny ktoré vo všeobecnosti majú viac výhod ako nevýhod sa javia: duglaska, agát, borovica čierna.
Dub červený je v pohode ale žiadnu nepôvodnu drevinu by som nesadil na plochu väčšiu ako 0.20 ha max 0.50 ha. To by sa malo dostať do legislativy SR . Malo by sa aj legislatívne určiť koľko % nepôvodných dreviny móze byť v poraste v ktorom LVS . V prvom na problémových stanovištiach povedzme do 50%. Vo vyššich 20% by som nevidel ako problém. V prvom rade u nás treba zmeniť Zákon o ŽP. A mali by sme sa zamyslieť aj nad legislativou ohľadom prenosu osiva.
Nakoniec keď spestrime pôvodné dreviny introdukovanymi bude biodiverzita porastu isto pestrejšie a odolnosť porastu iste lepšia.
Musíme ale riešiť 1 LVS. Pôvodné dreviny s klimatickou zmenou majú problémy. Odchádzajú duby aj borovice. Asistovanú migráciu je potrebné riešiť. Ideálne predpoklady majú duby a borovice z južnej Európy. Je potrebné testovať aj iné dreviny z oblastí kde je teplejšie a málo zrážok.
Ak v 1 LVS nebudú dreviny, tak tam budú kry a stepné spoločenstvo tráv. Výrazne tie lokality budú ohrozovať požiare. O ekonomike to vôbec nebude rovnako ako o chladení, viazani vody, pôdy, biodiverzite.... Potrebujeme mať vrcholové spoločenstvo LES aj v prvom LVS. "

Ještě k těm cenám - červeňák je prodejný v jižní asii, pod cenou jasanu a s velkou konkurencí USA - které aktuálně hlásí zvýšený odbyt. Vozí to tam z Evropy německé firmy jako https://www.waldkontor.com/en/ - jenže jako kontejnerovanou dlouhou kulatinu / jako buk / a výrazně silnějších průměrech - pak je cena lehce pod jasanem - tedy do řekněme 300-400 Eur za II. tř. Kdo to těží jako běžní obmýtí, dostane zmíněnou vlákninu. e to marný.
0 # schutzmeister@iex.cz 2025-03-15 10:14
https://www.americanhardwood.org/en/news-feed/demand-for-us-hardwoods-continues-to-grow-in-india

" Největší nárůsty byly zaznamenány u hodnoty a objemu vývozu červeného dubu (72 procent a 61 procent), bílého ořechu (40 procent a 33 procent) a ořechu (49 procent a 72 procent). Podle AHEC je výskyt červeného dubu jako hlavního vyváženého druhu, který představuje téměř 30 procent hodnoty amerického tvrdého řeziva vyváženého do Indie v roce 2024, mimořádně pozitivním vývojem na tomto expandujícím trhu.
"Indie nabízí obrovský potenciál pro spotřebu amerického tvrdého dřeva v mnoha různých sektorech a jak pro domácí, tak pro exportní výrobu. Náš závazek uspokojit a dále expandovat na tomto trhu v době, kdy poptávka po americkém tvrdém dřevě je na nebývale vysoké úrovni, se nezměnil. Ve skutečnosti musí být tento rostoucí zájem podpořen lepším pochopením fyzikálních vlastností a potenciálu pro aplikace nabízené různými druhy amerického tvrdého dřeva v průběhu tohoto roku, z důvodu naší vnější kontroly jsme se v INDIOOAW nemohli zúčastnit. po zbytek roku 2025 plánujeme dále pomáhat růstu tohoto trhu, zejména s ohledem na naléhavou potřebu alternativních zdrojů řeziva z tvrdého dřeva v Indii,“ uzavřel Roderick Wiles, regionální ředitel AHEC."
0 # schutzmeister@iex.cz 2025-03-15 10:20
A proč nedává smysl sázet červeňák v Evropě :

https://www.americanhardwood.org/en/american-hardwood/american-red-oak

" Údaje FIA ​​ukazují, že pěstební zásoby červeného dubu v USA jsou 2,62 miliardy m3, což je 18 % celkových zásob tvrdého dřeva v USA. Americký dub červený vypěstuje 60,6 mil. m3 ročně při sklizni 31,9 mil. m3 ročně. Čistý objem (po sklizni) se každoročně zvyšuje o 28,7 mil. m3. Růst amerického červeného dubu převyšuje nebo je v rovnováze se sklizní ve všech státech kromě Texasu. "

Je to jako z borovicí nebo břízou nebo bukem v čechách, marnost nad marnost .....

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Zákon o ochraně přírody a krajiny prošel prvním čtením. Poslanci podpořili vznik NP na Křivoklátsku navzdory odporu starostů

Zákon o ochraně přírody a krajiny prošel prvním čtením. Poslanci podpořili vznik NP na Křivoklátsku navzdory odporu starostů

Zobrazení: 6639

Křivoklátsko se má stát pátým národním parkem v Česku. Jeho zřízení předpokládá vládní novela o ochraně...

VÚLHM: Má smysl vychovávat březové porosty?

VÚLHM: Má smysl vychovávat březové porosty?

Zobrazení: 5946

Nejčastější dřevinou, která přirozeně obsazuje místa vzniklá po narušení smrkových porostů na většině stanovišť střední Evropy...

Trump v nadcházejících týdnech plánuje zavést 25% clo na dřevo od světových vývozců

Trump v nadcházejících týdnech plánuje zavést 25% clo na dřevo od světových vývozců

Zobrazení: 2407

Americký prezident Donald Trump ve středu 19. února oznámil, že se Spojené státy chystají zavést novou...

Šafařík: Ekonomicky úspěšný rok 2024 bude vystřídán obdobím úspor

Šafařík: Ekonomicky úspěšný rok 2024 bude vystřídán obdobím úspor

Zobrazení: 2108

V lednovém vydání časopisu Lesnická práce jsme v rámci tradiční novoroční ankety požádali zástupce lesnicko-dřevařského sektoru...

Němečtí vlastníci lesů posílí své zastoupení v EU

Němečtí vlastníci lesů posílí své zastoupení v EU

Zobrazení: 2062

Němečtí vlastníci lesů se snaží posílit své zájmy v Evropské unii. Za tímto účelem založili počátkem...

Lesníci dostanou dotace za ponechání stromů k zetlení, návrh projedná vláda

Lesníci dostanou dotace za ponechání stromů k zetlení, návrh projedná vláda

Zobrazení: 1719

Lesní hospodáři nově dostanou kompenzaci za ponechání stromů k zetlení. Za hektar kruhové plochy, kterou lesník musí vyznačit kolem...

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě