logo Silvarium tisk

KŮROVCOVÉ INFO: Vyhodnocení prvního rojení lýkožrouta smrkového

Projekt KŮROVCOVÉ INFO (KI) naplno běží už ve své čtvrté sezóně. Jak potvrzují výstupy projektu, na většině území je od roku 2016 zaznamenáván nárůst odchytů kůrovců. Z běžných odchytů v řádech stovek jedinců činí aktuální odchyty až desítky tisíc jedinců. I když je pravděpodobné, že lýkožrout smrkový v důsledku chladnějšího května nestihne dokončit třetí generaci, přesto je riziko napadení porostů extrémní prakticky na celém území naší republiky.

Sledování bylo zahájeno 1. dubna, avšak někteří respondenti se přidávali postupně. I v letošním roce došlo už nyní k řadě zajímavých zjištění. V roce 2019 se do projektu zatím zapojilo 168 respondentů, kteří celkem obhospodařují 366 odchytových míst.

V nižších polohách započalo jarní rojení stejně jako v minulém roce již počátkem dubna, avšak bylo intenzivnější. Následně však bylo přerušeno téměř třítýdenní chladnou a deštivou periodou, která výrazně omezila letovou aktivitu lýkožrouta, avšak vývoj larev, které se již pod kůrou nacházely, nebyl zastaven, ale pouze mírně zpomalen. Druhé rojení započalo většinou počátkem července, tak jak tomu bylo dříve. Ochlazení a deštivé počasí koncem první červencové dekády opět zpomalily průběh rojení. Ovšem období potenciální letové aktivity je ještě stále dost dlouhé, takže nelze činit ukvapené závěry. S největší pravděpodobností se nebude opakovat minulý rok, kdy byla dokončena i třetí generace a zcela výjimečně byla zakládána i čtvrtá generace, příp. brouci třetí generaci nalétali na stromy za účelem zralostního žíru nebo za účelem zazimování.

V mnoha regionech se výrazně zvýšily průměrné odchyty na jednotlivých odchytových místech, které již v současnosti dosahují výjimečně i nepředstavitelných desítek tisíc jedinců brouků. Naměřené maximum je 100 tisíc!", uvádí dále Petr Zahradník. Běžný stav v hospodářském lese se přitom pohybuje v řádu desítek až stovek, maximálně tisíců kůrovců v oblastech s počínajícím přemnožením. „Výstupy na webu KŮROVCOVÉ INFO potvrzují, že letos je situace nejhorší v oblastech Vysočiny a jihozápadních Čech, ale vysoký výskyt kůrovců je zaznamenáván prakticky na celém našem území," vysvětluje další spoluautor projektu Jan Příhoda.

Je nutné si uvědomit, že odchyty ve feromonových lapačích jsou závislé na mnoha faktorech na odchytovém místě – od expozice přes oslunění, přítomnost aktivních kůrovcových stromů, převládající směry větru (brouci mohou být i v důsledku větrných proudů na lokalitu zaneseni z jiných míst, a to i vertikálně) až po počet feromonových lapačů na odchytovém místě. Je třeba takto k výsledkům i přistupovat – jde spíše o trendy než o absolutní hodnocení výše odchytů.

Kompletní článek najdete v Lesnické práci 8/2019.

Redakce

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 5203

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4573

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 3207

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

Zobrazení: 3143

Introdukované druhy dřevin jsou v lesním hospodářství českých zemí využívány dlouhodobě, stejně jako v jiných zemích...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 2841

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Záplavy způsobily Lesům ČR škody 3,2 mld. Kč, obnova zabere nejméně dva roky

Záplavy způsobily Lesům ČR škody 3,2 mld. Kč, obnova zabere nejméně dva roky

Zobrazení: 2766

Zářijové povodně způsobily státnímu podniku Lesy ČR škody 3,2 miliardy korun. Záplavy v lesích poničily vodní...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát podporovat sdružování drobných vlastníků lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě