Přihlásit

Lesy ČR a VLS ČR si vymění rozsáhlé pozemky, chtějí tak zefektivnit hospodaření

Hlasujte v anketě. Státní podniky Lesy České republiky a Vojenské lesy a statky ČR na základě včerejšího souhlasu vlády ČR provedou vzájemnou úpravu majetkoprávních vztahů. Podle společné tiskové zprávy Ministerstva zemědělství a obrany je cílem je zefektivnit hospodaření v lesích a vytvořit lepší podmínky pro zvládnutí kůrovcové kalamity.

Doporučený Lesy ČR a VLS ČR si vymění rozsáhlé pozemky, chtějí tak zefektivnit hospodaření

Držba LČR a VLS ČR s převody majetku. Zdroj: LČR

Vzhledem k rozsahu kalamity v lesích tento krok vítám. Jsem velice rád, že spolupráce státních organizací napříč resorty pomohla vytvořit vhodné podmínky pro zvládnutí kůrovcové kalamity. Lesy České republiky a Vojenské lesy a statky ČR totiž díky výměně sjednotí své dosud roztříštěné pozemky, takže na nich budou moci efektivněji hospodařit a účinněji zasahovat proti kůrovci,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Lesy České republiky (LČR) získají právo hospodařit k pozemkům o rozloze 32 495,43 hektarů (včetně staveb), které se nacházejí na území celé republiky, převážně ve zrušených vojenských výcvikových prostorech Ralsko a Mladá. Pozemky dosud patřily Vojenským lesům a statkům ČR (VLS ČR). Tato oblast sousedí s Národním parkem České Švýcarsko a dalšími územími v příhraničí, proto je podle tiskové zprávy zřizovatelů obou státních podniků právě tam důležité zpomalit a zastavit kůrovcovou kalamitu. Výměnou mezi LČR a VLS ČR by se podle této zprávy měly snížit roztříštěnosti majetků a vytvořit nový přímo řízený lesní závod LČR, který bude schopen operativněji a vlastními kapacitami obnovovat a chránit les.

VLS ČR recipročně získají souvislé části lesních majetků o rozloze 41 009,92 hektarů, na kterých lze hospodařit a zároveň plnit úkoly při zajišťování obrany České republiky. Podle dostupných údajů by získání lesních pozemků bezprostředně přiléhajících k vojenským újezdům, zejména Boletice a Hradiště, mělo umožnit efektivněji hospodařit a vytvářet vyšší ekonomický zisk. VLS ČR výměnou rovněž sjednotí své majetky v zájmové oblasti Armády České republiky.

Vláda tímto krokem jasně deklaruje strategickou potřebnost samostatné existence obou státních podniků s ohledem na specifické úlohy obou z nich,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar.

Převod práva hospodařit začne platit od července letošního roku. V přechodném období do konce roku budou oba státní podniky ve spolupráci se svými zakladateli, Ministerstvem zemědělství a Ministerstvem obrany, řešit změny práva hospodařit k souvisejícímu majetku a právní vztahy navázané na tento majetek.

Převody budou bezúplatné a celkový počet pracovních míst zůstane zachován. Veškerý majetek nadále zůstane ve vlastnictví České republiky. Směna není spojena s žádnými mimořádnými investicemi do nemovité či movité infrastruktury.

Podle společné TZ MZe a MO, red.

Souhlasíte s rozhodnutím vrátit veškerou směnu pozemků mezi Lesy ČR a VLS ČR do výchozího stavu?

ANO - 80.9%
NE - 19.1%

Celkem hlasů: 424
Hlasování v této anketě bylo ukončeno na: 10 dub 2022 - 09:01
Naposledy změněno: úterý, 08 červen 2021 10:57

(0 hlasů)

Komentáře   

+13 # cvonza 2021-06-18 10:26
To je zájem jednoho člověka a,, "každý ví časy se mění" dostat to kam k U...................
+46 # Letoun 2021-06-10 13:48
Pepík malej Voják zná VLS moc dobře, a co se mu tam líbí nejvíc? Obora na Mimoni, obrovská obora, zubři, jeleni, daňci, přepychový srub na všechno možné, to je ten hlavní důvod, Mimoň je borová, žádnej kůrovec, tak se něco vymyslí a to by bylo, aby z toho něco nebylo!
+12 # cvonza 2021-06-18 10:27
Jen ANO
+12 # lesák01 2021-06-25 10:10
To je tak, když se do vedoucí funkce lesního podniku dostane nelesník. Jeho lesnická odbornost je v podstatě jen na úrovni někde zaslechnutých drbů a tak mu nezbývá nic jiného než neustále šíbovat nesmyslně s lidmi, vymýšlet nové a nové organizační struktury atd. Ty pohnutky zřejmě nemusí být úplně košer. Staří lesníci věděli, že lesní hospodář by měl na majetku působit dlouhodobě, aby za ním mohly být vidět výsledky jeho práce. Když už se ten pán cítí od narození, že musí vždycky něco řídit, bylo by dobré, aby se lesům příště vyhnul.
+47 # Bača 2021-06-09 11:40
Tak co mam informace,tak se tato akce pripravovala jiz rok a pul,ovsem v plnem utajeni,coz samo o sobe vypovida o lumparne nejvyssiho kalibru.Pry je vse do detailu vymysleno,akorad to jaksi pozapomneli oznamit zainteresovanym lesnikum.Kdyz,je to tedy ciste jak lilie,tak proc to jeste predevcirem netusili revirnici,kterych se vymena tyka,a ba ani spravci lesnich sprav.Vetsi dobytky,aby clovek pohledal.
+32 # Starý 2021-06-09 10:10
Nesedí mi toho také více a shoduji se s vámi pánové.
Jen přidám, že LČR již na svém území silně vyplenili jedle, DG, duby, buky... další "kůrovcem" zasažené dřeviny, a VLS jedou ještě trochu jinak, tak si myslím, že se to začíná měnit.
Prachy jsou holt prachy.
+48 # Máchal 2021-06-09 09:05
Ten důvod by jim mohl někdo baštit, kdyby se jednalo o nějaké roztříštěné drtky, jenže při pohledu do mapy jsou to hlavně celé lesní komplexy. Zdůvodnění bojem proti kůrovci jaksi vůbec nedává smysl a trochu to připomíná zdůvodnění bojem proti covidu, za to se taky schovají neskutečné věci. Měl jsem za to, že VLS jsou zřízeny k obhospodařování lesů, kde jsou vojenské zájmy, a proto je třeba, aby spadaly do gesce MO. Proč by si "recipročně" měla jedna státní organizace měnit pozemky s jinou, když tím uniká účel toho, proč je mají takto rozdělené? Něco tady nesedí.
+66 # kamar 2021-06-08 17:43
VLS za vedeni soucasneho reditele LCR nezvladlo kurovcovou kalamitu na svych divizich. Soucasne LCR za stareho vedeni nezvladlo tutez kalamitu na svem sverenem majetku. Je teda vymena majetku duvodem ke zvladnuti kurovce? To asi ne. Pokud si to nekdo mysli, tak je asi z Marsu. Hledejme za tim neco jineho.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Policie vyšetřuje požár v Českém Švýcarsku jako trestný čin obecné ohrožení

Policie vyšetřuje požár v Českém Švýcarsku jako trestný čin obecné ohrožení

Lesnictví

Policie vyšetřuje požár v Českém Švýcarsku jako trestný čin obecné ohrožení, původně ho vyšetřovala jako obecné ohrožení z nedbalosti.

Do výběrového řízení na šéfa Lesů ČR se přihlásilo 21 zájemců

Do výběrového řízení na šéfa Lesů ČR se přihlásilo 21 zájemců

Lesnictví

Do výběrového řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR se přihlásilo 21 zájemců. Na twitteru to uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Výběrové řízení...

Ekologie zajišťuje ekonomiku, jednoduchá rada zní: nechat přírodu co nejvíce pracovat

Ekologie zajišťuje ekonomiku, jednoduchá rada zní: nechat přírodu co nejvíce pracovat

Lesnictví

V roce 1994 oznámil Městský lesní úřad v Lübecku na tiskové konferenci nově vytvořenou koncepci „přírodě blízkého využívání lesa". Ekosystémově orientovaný přístup k hospodářským lesům...

Odborové organizace nesouhlasí s odvody finančních prostředků z LČR do státního rozpočtu

Odborové organizace nesouhlasí s odvody finančních prostředků z LČR do státního rozpočtu

Lesnictví

Státní podnik Lesy ČR  letos odvede do státního rozpočtu 3,81 miliardy korun, naposledy do rozpočtu odvedl 2,5 miliardy Kč v roce 2018. Odborové organizace působící u...

Populární zprávy

Agresivita v lese: Lesní cesty nepatří „jen“ veřejnosti

Agresivita v lese: Lesní cesty nepatří „jen“ veřejnosti

Lesnictví

Zobrazeno:5115

Řidiče kamionu, který z lesa odvážel dříví, tento týden na Šumavě brutálně napadli dva cyklisté. Vadilo jim, že se musí na lesní cestě nákladnímu vozu...

Dalibor Šafařík byl jmenován ekonomickým ředitelem Lesů České republiky

Dalibor Šafařík byl jmenován ekonomickým ředitelem Lesů České republiky

Lesnictví

Zobrazeno:3541

Na základě výsledku výběrového řízení byl 20. června jmenován ekonomickým ředitelem Lesů České republiky Dalibor Šafařík.

Les trvale tvořivý – vůle chtít je na začátku to nejdůležitější

Les trvale tvořivý – vůle chtít je na začátku to nejdůležitější

Lesnictví

Zobrazeno:2774

Koncepce hospodaření ŠLP Křtiny je charakterizována heslem „Pestré lesy pro klimatickou změnu". Na území ŠLP Křtiny je tak realizováno 16 hospodářských modelů dle konkrétních přírodních...

Jak fungují stromové lapáky proti lýkožroutům na smrku

Jak fungují stromové lapáky proti lýkožroutům na smrku

Lesnictví

Zobrazeno:2528

Vzhledem k rozsahu existujících smrkových lesů a stupni jejich ohrožení lýkožroutem smrkovým je nutné zdokonalovat metodické postupy pro kvalitní kontrolu, prognózu a eliminaci tohoto druhu...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby