logo Silvarium tisk

Letošní Cena Ing. Jiřího Nováka byla udělena Pavlu Bednářovi za výzkum modřínu

Projekt „Možnosti využití modřínu opadavého v českých lesích pod dopadem klimatické změny“ realizovaný v rámci Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti je jedním z příkladů oborového výzkumu, který mimo jiné pomáhá lesníkům přizpůsobit se klimatické změně.

Pavel Bednář přebírá Cenu Ing. Nováka z rukou Marka Výborného. Foto: Archiv SILVA-REGINA Pavel Bednář přebírá Cenu Ing. Nováka z rukou Marka Výborného. Foto: Archiv SILVA-REGINA

Cílem projektu bylo prohloubit znalosti o modřínu a možnostech jeho využití v lesích České republiky při pěstování smíšených a růstově diferencovaných porostů, přičemž jednou z aktivit bylo i prokázání původnosti této dřeviny na území České republiky.

Právě za návrh a realizaci tohoto projektu byl na veletrhu SILVA REGINA oceněn Ing. et Ing. Pavel Bednář, Ph.D., vědecko-výzkumný pracovník Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. Z rukou ministra zemědělství Marka Výborného převzal grafický pamětní list dokládající udělení Ceny Ing. Jiřího Nováka za výrazný počin v rámci lesního hospodářství v České republice.

Vedle pamětního listu Pavel Bednář převzal i lovecký tesák a finanční prémii. Foto: Archiv SILVA-REGINA

„Moc děkuji za cenu, které si nesmírně vážím a vnímám ji jako ocenění celého našeho výzkumného týmu a v neposlední řadě i jako ocenění lesnické vědě jako takové. České lesnictví stojí pomyslně na křižovatce. Nachází se v období, kdy právě intenzivní spolupráce lesnické praxe a lesnického výzkumu má být co nejintenzivnější, aby lesnictví těmto novým výzvám v budoucnu čelilo a uspělo. Doufám, že takovýchto projektů, které mohou přispět, aby lesnictví vzkvétalo a bylo k užitku celé společnosti, bude co nejvíce,“ uvedl Pavel Bednář v děkovné řeči.

 

„Projekt mě velmi zaujal, protože aktuálně vedeme disputaci s Ministerstvem životního prostředí a já mám díky této práci další argument při vysvětlování, že modřín není nepůvodní dřevina, že sem skutečně patří a chceme, aby v lesním zákoně byl takto uveden,“ řekl při této příležitosti ministr Marek Výborný a dodal: „Jsem rád, že vaší práce můžeme reálně využít. A je to i ukázka toho, jak naši vědečtí pracovníci mohou aktuálně ovlivňovat lesnickou politiku v České republice.“

Více se o projektu „Možnosti využití modřínu opadavého v českých lesích pod dopadem klimatické změny“ můžete dozvědět zde.

V současné době Pavel Bednář připravuje nový projekt se zaměřením na využití jedle bělokoré v rámci druhových přeměn stejnorodých a stejnověkých lesních porostů smrku ztepilého, a to v kritické růstové fázi mlazin/tyčkovin.

Více informací o novém plánovaném projektu naleznete v rozhovoru s Pavlem Bednářem v některém z příštích čísel Lesnické práce.

Cena Ing. Jiřího Nováka se udělovala již popáté. Nominované vždy navrhuje odborná lesnická veřejnost, doporučené z nich vybírá komise pro udělení Ceny Jiřího Nováka a konečné rozhodnutí je v rukou ministra zemědělství. Oceňuje se výrazný počin, kterým je myšleno široké spektrum činností dotýkajících se jednotlivých oborů v lesnictví a lesnicko-dřevařského sektoru.

Red. podle SILVA-REGINA

Líbil se vám článek?
(1 hlas)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 3714

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2915

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2662

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2227

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 2140

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1864

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě