Dotační výzvu představil v Sýkořici na Křivoklátsku ve středu 14. května ministr životního prostředí Petr Hladík. Týká se 16 obcí, na jejichž katastru má park vzniknout. Obce mohou peníze využít například na zlepšení infrastruktury, zvelebení veřejných prostor, sanaci skalních masivů, na efektivnější sběr odpadu či spolufinancování projektů financovaných z evropských prostředků.
Podle oficiálních dokumentů ministerstva pro vyhlášení parku je předpokládán nárůst turismu o téměř 100 tisíc turistů ročně. Podle Petra Hladíka je třeba pro návštěvníky vytvořit infrastrukturu, která by je měla zároveň usměrnit, například nasměrováním na méně vytížené cíle. „Právě národní park je tou entitou, která dokáže tyto věci řešit,“ řekl Petr Hladík.
„Obce v národních parcích jsou důležitým článkem a partnerem v ochraně našich nejcennějších přírodních památek a ekosystémů. Do jejich rozvoje dlouhodobě investujeme ve snaze zlepšit kvalitu života místních lidí, napomoci udržitelnému rozvoji obcí, zlepšovat zázemí pro návštěvníky a rovněž podpořit informovanost o ochraně přírody. Nyní chceme tuto cílenou finanční pomoc nabídnout i obcím z Křivoklátska. Ty budou moct podporu využít například na obnovu zeleně, vodních prvků a veřejného prostranství, či na budování cest, chodníků, cyklostezek nebo také parkovišť. Oblasti podpory jsme přizpůsobili jejich potřebám, tedy peníze pošleme právě tam, kde obce předpokládají v souvislosti s vyhlášením národního parku zvýšené náklady,“ uvedl Petr Hladík.
„Snažili jsme se o to, aby výzva co nejlépe reflektovala potřeby regionu. Návštěvy obcí a jednání s jejich zástupci o potřebách regionu probíhaly již od jara loňského roku, k finální podobě výzvy jsme v březnu uspořádali pro obce na Křivoklátsku dva semináře,“ upřesnil Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR, který žádosti vyřizuje.
Žádosti o dotaci až 10 milionů korun bude Státní fond životního prostředí ČR přijímat od 1. července letošního roku do 7. ledna 2026 (případně do vyčerpání alokace) prostřednictvím elektronického systému AIS SFŽP ČR. Podpořené projekty musí být dokončeny do 31. prosince 2028.
Podporu obcím a subjektům působícím na území národních parků poskytuje Ministerstvo životního prostředí z rozpočtu Státního fondu životního prostředí ČR pravidelně od roku 2010. Za tu dobu bylo vyhlášeno již 13 výzev, v nichž dostaly obce k dispozici 1,585 miliardy korun.
Zástupci obcí protestující proti vzniku NP Křivoklátsko. Foto: Otevřené Křivoklátsko
Většina starostů dotace odmítá
Novinářům však zástupci 26 obcí Křivoklátska, kteří přišli k sýkořickému obecnímu úřadu protestovat proti plánu vyhlášení parku s rozměrným transparentem, řekli, že dotace odmítají, stejně jako národní park.
Starostka obce Skryje Lenka Šnoblová upozornila, že území budoucího národního parku nenaplňuje současnou zákonnou definici, protože Křivoklátsko vzniklo především činností lesníků a původních je jen několik procent porostů. Zákon o ochraně přírody a krajiny definuje národní parky jako rozsáhlá území s převažujícím výskytem přirozených nebo člověkem málo pozměněných ekosystémů. Pokračuje také řada soudních sporů, obce, ale i lidé se obávají, že bude ohroženo jejich právo na příznivé životní prostředí. „My si nechceme v našich katastrech dělat další asfaltové plochy a další parkoviště,“ doplnila Lenka Šnoblová. Podle ní obce na Křivoklátsku trápí především chybějící kanalizace a vodovody.
Starostové upozorňují také na negativní dopady, jako je množství odpadků nebo auta parkující téměř kdekoliv. Tomu, že by je nová parkoviště usměrnila a turisty přesměrovala do méně exponovaných oblastí, nevěří například starosta obce Broumy Petr Jirka: „Když jsou parkoviště někde dál, tak lidé stejně parkují, kde chtějí, takže by se musely dělat různé vyhlášky, samozřejmě by na to musel být někdo, kdo to bude vymáhat a to je velká agenda pro tu obec.“
Využít dotační výzvu se naopak chystá například obec Sýkořice. „Máme v plánu z výzvy financovat obecní mobiliář, který bude sloužit nejenom místním obyvatelům, ale také návštěvníkům. Dále se počítá v souvislosti s výstavbou budoucího Domu přírody s rekonstrukcí požární nádrže a úpravou zeleně a vybudováním parku přímo v centru obce,“ řekl starosta obce Jaroslav Schneider. Náklady vedení obce odhaduje kolem 50 milionů korun, další stavby kolem 30 milionů korun. U vjezdu do obce by mělo vzniknout parkoviště. Obec by se podle starosty měla stát vstupní branou do chystaného národního parku.
Finanční podporu rozvoje obcí na Křivoklátsku vítá také Středočeský kraj. „Středočeský kraj vždy usiloval o to, aby vyhlášení Národního parku Křivoklátsko nepředstavovalo pro občany hrozbu, ale bylo pro ně příležitostí. Vyhlášením dotační výzvy, která je jedním z prvních krůčků k cíli, držíme slib,“ řekl místopředseda výboru pro životní prostředí a zemědělství Dan Jiránek.
Podle TZ MŽP, ČTK, red.