logo Silvarium tisk

Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Aktualizováno 14. 8. Novým generálním ředitelem státního podniku Lesy ČR se od 1. září 2018 stane současný šéf Vojenských lesů a statků ČR (VLS) Josef Vojáček. Oficiálně ho na tiskové konferenci představil ministr zemědělství Miroslav Toman. Výběr Josefa Vojáčka vzešel z výběrového řízení, kterého se zúčastnilo celkem 11 kandidátů s lesnickým nebo ekonomickým vzděláním. 

"Mým hlavním zájmem je, aby státní podnik vedl skutečný odborník, proto jsem se řídil doporučením odborné výběrové komise. Nový ředitel má s vedením lesního podniku bohatou zkušenost, věřím proto, že se dokáže razantně vypořádat s náročnými úkoly jako jsou kůrovcová kalamita, sucho v lesích, propad cen dřeva či spolupráce s dodavateli prací," řekl při představení nového ředitele Lesů ČR ministr zemědělství Miroslav Toman.

Podle Josefa Vojáčka nesmí být Lesy ČR otloukánkem, ale ani dominantem a zdůraznil nutnost komunikace se smluvními partnery a dalšími lesnickými subjekty ještě před tím, než začnou Lesy ČR realizovat významnější změny. Podle jeho názoru by měl být doplněn stávající mix veřejných zakázek o další nástroje, změny by se mohly dotknout i obchodního modelu, ale vše až po diskuzi s obchodními partnery. Základním úkolem bude stabilizace situace v sektoru.

Budoucí ředitel Lesů ČR také řekl, že zatím nepředpokládá personální změny ve vedení podniku, chce se nejdříve s výsledky práce konkrétních lidí seznámit. Koncepci rozvoje Lesů ČR chce založit na komunikaci s obchodními partnery, neziskovými organizacemi i dalšími hospodáři v krajině. Konkrétní kroky, které by mohly například změnit zadávání smluv na těžbu dřeva, nezveřejnil. Zakázky by se však podle něj měly zadávat pružněji. "Chtělo by to nepoužívat v rámci celé republiky jednotný mustr pro zadávání veřejných zakázek," řekl.

Josef Vojáček vnímá jako aktuální výzvu boj s důsledky klimatických změn, z nichž zásadní je řešení šíření kůrovce a jím způsobené škody a chřadnutí lesních porostů. Dále ke svým představám k vedení Lesů ČR říká: „Mým cílem je adekvátní reakce na klimatické změny, za což považuji postupnou přeměnu stávajících porostů v druhově a věkově pestré lesy, k čemuž povedou mé aktuální i dlouhodobá zadání a činnost, protože obnova zdravých lesních porostů je výzvou na desetiletí dopředu. Více očekávám také od vedení ředitelů v krajích, kde je potřeba lépe rozhodovat při znalosti prostředí a nebát se za tato rozhodnutí přijímat vlastní odpovědnost. Připraven jsem také ke komunikaci se všemi partnery, jichž se působení Lesů ČR dotýká, od hospodářů a podnikatelů, přes nevládní organizace a přenos poznatků akademické sféry do praxe.“  

Nový ředitel uvedl, že neví, kdo se ujme vedení VLS po jeho příchodu do podniku s více než 3500 zaměstnanci. Zřizovatelem VLS je ministerstvo obrany. "Je to věc zakladatele vojenských lesů a samozřejmě to, že se účastním výběrového řízení, jsem zakladateli oznámil," dodal na dotaz ČTK.

"Ztráta vysoce kvalifikovaného odborníka ministerstvo obrany mrzí, nicméně právě kvality Josefa Vojáčka vedly k jeho výběru na post generálního ředitele LČR, a resort bude respektovat jeho rozhodnutí o další profesní kariéře," sdělil ČTK Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany. Úřad podle něj vyčká na oficiální oznámení Vojáčka o nástupu do Lesů ČR. "Po vyhodnocení věci panem ministrem (Lubomírem) Metnarem (za ANO) se předpokládá vyhlášení výběrového řízení na post generálního ředitele státního podniku Vojenské lesy a statky ČR v nejbližším období," dodal Fajnor.

Jak  uvedly Hospodářské noviny (13. 8. 2018), do výběrového řízení se přihlásilo jedenáct kandidátů, mezi trojicí finalistů byl také bývalý generální ředitel Lesů ČR z let 2012 až 2014 Michal Gaube a vedoucí kanceláře generálního ředitele podniku Martin Valdlauf. 

Výběrová komise byla pětičlenná. Zasedli v ní podle zjištění HN šéf personálního odboru ministerstva Michael Forman, náměstek pro řízení sekce lesního hospodářství Patrik Mlynář, děkan Lesnické a dřevařské fakulty brněnské Mendelovy univerzity Libor Jankovský, děkan pražské Lesnické a dřevařské fakulty České zemědělské univerzity Marek Turčáni a ředitel Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Josef Vašíček.

Vizitka nového generálního ředitele Lesů ČR Josefa Vojáčka

Narodil se v roce 1971 v Olomouci. V roce 1994 dokončil studium na Provozně ekonomické fakulty MZLU v Brně. Jeden rok pracoval jako adjunkt na Lesní správě Šternberk, kde později působil jako referent pozemkové evidence a také jako hlavní účetní. Od roku 1998 do roku 2004 působil na odboru informatiky na ředitelství Lesů ČR v Hradci Králové. V roce 2004 se stal ředitelem VLS ČR. V pozici působil do roku 2009 a v roce 2010 nastoupil na čtyři roky do funkce kvestora ČZU. Od roku 2014 byl opět ředitelem VLS ČR.

 

 Další informace:

- V roce 2013 se ucházel o pozici generálního ředitele Lesů ČR v tendru vyhlášeném tehdejším ministrem Petrem Bendlem, který byl ale zrušen. Druhého tendru, vyhlášeného "úřednickým" ministrem Miroslavem Tomanem, se nezúčastnil.

- V posledních letech byl v médiích opakovaně zmiňován jako jeden z kandidátů na šéfa Lesů ČR. Přispělo k tomu vyjádření premiéra Andreje Babiše z letošního května - když Babiš spolu s tehdejším ministrem zemědělství Jiřím Milkem a životního prostředí Richardem Brabcem hovořili o důvodech odvolání ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda, zmínili, že ne všichni vlastníci lesů v zemi mají s kůrovcem problémy. A jako vzor uvedli právě Vojenské lesy a statky.

- Generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda odvolal ministr Milek letos 11. května. Vedením podniku byl pověřen ředitel lesního a vodního hospodářství Lesů ČR Tomáš Pospíšil, 26. června vypsalo ministerstvo zemědělství výběrové řízení na nového generálního ředitele podniku.

Zdroj: ČTK

Prezident KLDS: Vojáček přichází do Lesů ČR v nejtěžší možné době

Nový generální ředitel státního podniku Lesy České republiky Josef Vojáček přichází do čela podniku podle prezidenta Konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů ČR Petra Pražana v nejtěžší možné době dané kůrovcovou kalamitou a složitým odbytem dřeva. Vojáčka Pražan považuje za profesionála a lesnického odborníka.

Podle mluvčí Lesů ČR Evy Jouklové bude nový generální ředitel řešit řadu nesnadných úkolů, které souvisejí s adaptací lesů na klimatickou změnu, rozšířením kůrovce i s kolapsem trhu se dřívím.
Vojáček se řízení Lesů ČR ujme v září. Dosud je šéfem Vojenských lesů a statků ČR. Podle ekologického Hnutí Duha bude muset být ředitel Vojáček aktivnější, než byl na postu šéfa VLS.

Prezident KLDS Pražan v rozhovoru pro ČTK vyzdvihl, že Vojáček je lesnickým odborníkem, který problematiku kůrovce dobře zná z působení u VLS. „Není to člověk, kterého včera někde našli a teď, protože chce kariérní růst, z něj udělali generálního ředitele,“ řekl Pražan.

Vojáčka však podle něj čeká nejednoduchá práce. „V této fázi se ujmout vesla, to je jako převzít velení Titaniku,“ uvedl Pražan. Hlavní podle něj bude to, jak se bude dál vyvíjet již nyní složitý obchod se dřevem v Česku a v okolních zemích. Pražan míní, že Vojáček bude v čele státních lesů čelit i politickým tlakům.

Za zásadní problém Lesů ČR Pražan označil to, že Lesy ČR nemají přímé dlouhodobé partnery na prodej dřeva. Se dřevem Lesů ČR fakticky obchodují lesnické firmy, které vyhrávají pětileté tendry Lesů ČR na těžbu a prodej dřeva. „Pokud tyto firmy nebudou mít odbyt, budou ze smluv postupně odstupovat a může nastat naprosto katastrofální situace,“ varoval Pražan. To vše je podle něj výsledkem skutečnosti, že Lesy ČR před lety rezignovaly na vlastní obchod se dřevem.

Podle Hnutí Duha bude muset Vojáček začít s masivními podsadbami ohrožených smrkových monokultur listnáči a jedlemi.  „Nesmí se vyhýbat nutným změnám v mysliveckém hospodaření, aby vysazené stromy neničila přemnožená spárkatá zvěř. Při plánovaných těžbách musí dbát na minimalizaci holosečí, které ničí lesní půdu,“ sdělil Jaromír Bláha z hnutí.

Lesy ČR by podle něj měly také změnit způsob zadávání veřejných zakázek, usilovat o větší zapojení místních živnostníků a firem. Podle Bláhy však VLS v Brdech, kde je smrk ohrožený hynutím, stále smrky vysazují. „Věřme, že se řediteli Josefu Vojáčkovi podaří líp ohlídat těžařské firmy a nebude u Lesů ČR docházet k případům rozsáhlého poškození lesů a lesní půdy těžkými stroji, jako tomu bylo po orkánu Kyrill ve vojenském újezdu Boletice, v době kdy řídil Vojenské lesy a statky,“ uzavřel.

Autor: Zdeněk Rychtera, ČTK (14. 8. 2018)

 

Podle ČTK, MZe a HN, red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+4 # cvonza 2018-08-21 17:23
Z bláta do louže , prodej DB kulatiny u VLS je darování. Komu pomůže ?? a k čemu ??
+38 # Pavel Boucký 2018-08-14 10:47
No nevím. Že by VLS neměly problémy s kůrovcem je poněkud optimistické tvrzení, stačí vidět Libavou. A další závody VLS jsou zatím stranou, tam to asi teprve dorazí. Přednosti nového GŘ asi budou jinde, on i článek to naznačuje.
+39 # lesmistr 2018-08-14 16:40
Pavle, už přeci ministrova slova, že věří tomu, že se nový GŘ "razantně vypořádá s kůrovcem, suchem v lesích a s prodejem dřeva", je hrozný nesmysl. Spíš vědomá lež. Po těchto slovech měl Ing. Vojáček svoje jmenování nepřijmout, protože NENÍ a NEBUDE v jeho silách ani jednu uvedenou činnost úspěšně zvládnout, pokud pro ně nebude mít podmínky. Pro ty první dvě především pro podmínky přírodní. Nebo si snad ministr Toman myslí ( ale on si to jistě nemyslí, nato je moc mazaný), že byl předchozí GŘ horším manažerem nebo lesníkem? Jakmile se dostala politika do lesnického hospodaření státní lesů, bylo to od počátku špatně. A tento stav trvá již nejméně 25 roků. Měřítko výsledků hospodaření jenom ziskem byl první krok k tomu, co se dělo a děje. Změna klimatu tomu jenom přispěla, spíš situaci dorazila.
+4 # lesnar 2018-08-15 12:01
Politika v tom byla odjakživa. Nedělám si iluze o tom, že by ředitel krajského podniku Státních lesů nebo Nejvyšší náčelník v Praze, prověřený StB,, nemuseli ctít politiku Strany a vlády.. Ještě v r. 1986 se nedalo dostat na lesnickou VŠ bez "pevného zakotvení v rodinné tradici" - z vlastní zkušenosti.

Spíše by mne ale zajímala absolutní čísla těžby. Těch 14,15 mil. kubíků celkových těžeb v ČR za relativně normálního stavu....Kolik se těžilo v sedmdesátkách, osmdesátkách, padesátkách? (Tzv. osmašedesátníci jistě rádi vzpomenou na pěstební experimenty z let tání - jsem v pokušení použít slovní hříčku "led tání" - což se možná projevilo i na celkových těžbách).
V tom porovnání lze najít podíl LČR a obecně společenských změn na současném "fičáku". Kdysi platilo umístit ochranná opatření ke každé porostní stěně. Při té roztěženosti to už není možné ani kdybychom odmysleli kalamitu.
No nic, není to můj boj.
Jen bych se rád dočkal toho, že LČR budou dodržovat své obchodní smlouvy stejně precizně, jako to vyžadují od obchodních partnerů. Ale nebudu to rozvádět, své know how nechci rozdávat zdarma.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2444

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2221

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2117

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1756

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1609

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1593

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě