logo Silvarium tisk

MZe uvolnilo přenos reprodukčního materiálu a rozšířilo plochu červených zón

Aktualizováno 31. 8. Ministerstvo zemědělství rozšířilo seznam nejpostiženějších oblastí v tzv. rajonizaci v novém opatření obecné povahy. Bude platit do konce roku 2022. Ve vyjmenovaných oblastech mohou lesníci používat k obnově lesa lesní dřeviny bez ohledu na pravidla přenosu mezi přírodními lesními oblastmi a lesními vegetačními stupni.

První plochu nejpostiženějšího území stát vyhlásil na začátku dubna, patřilo tam tehdy území ze sedmi krajů.

Území v tzv. červené zóně rajonizace se v několika lokalitách rozšířilo na území jižních a západních Čech. "V těchto lesích mohou lesníci omezit obranná opatření, například lapáky, aby mohli včas zpracovat a asanovat napadené dříví. Zároveň můžou zalesnění kalamitních holin odložit až na pět let od jejich vzniku. To umožní vlastníkům lesa soustředit se výhradně na zpracování kůrovcového dříví, a zabránit tak dalšímu šíření škůdce," sdělil úřad. Dodal, že situaci dál monitoruje a v případě potřeby oblasti rozšíří.

Mapka rajonizace. Zdroj: MZe

Stát zároveň umožnil kvůli nedostatku nebo naopak přebytku druhů dřevin na trhu snáze vybírat dřeviny na zalesňování. "Nově můžou vlastníci lesa ve vyjmenovaných oblastech používat k obnově lesa lesní dřeviny bez ohledu na pravidla přenosu mezi přírodními lesními oblastmi a lesními vegetačními stupni. Tím dáváme lesním hospodářům důvěru, že zalesní co nejširší spektrum vhodných dřevin, a zajistí tak co nejstabilnější lesy pro budoucnost," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Uvolnění podmínek se podle úřadu nevztahuje na smrk ztepilý, který bude mít stejně zpřísněnou výsadbu jako dosud. "Díky uvolnění zásad přenosu může vlastník lesa plně využít nabídky lesních školek a co nejdříve zalesnit na trhu dostupnými druhově vhodnými dřevinami," dodalo MZe.

Stát pravidla obranných opatření proti kůrovcové kalamitě ve zničených oblastech zmírnil na jaře. Tehdy kromě zavedení rajonizace umožnil, aby se těžba souší, tedy stromů, ze kterých již kůrovec odlétl, odložila do konce roku 2022.

Na nejhůře postiženém území mají vlastníci možnost ustoupit od používání obranných opatření, jako jsou lapače a lapáky. Lhůta pro zalesnění se v těchto oblastech prodlužuje z nynějších dvou na pět let a doba pro zajištění porostu z nynějších sedmi na deset let od vzniku holiny. Cílem je podle ministerstva řešení případného nedostatku sazenic a pracovníků pro zalesnění. Zůstává ale zachována povinnost vlastníka lesa aktivně vyhledávat a těžit napadené stromy.

Kompletní znění Opatření obecné povahy si můžete stáhnout zde. Přílohu - přehled KÚ - pak můžete stáhnout zde.

SVOL nesouhlasí s vyřazením lehčí výsadby smrku, Duha to vítá

Předsedovi Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR Františku Kučerovi se nelíbí vyřazení smrku z uvolněných pravidel šíření sadebního materiálu. Hnutí Duha naopak dnes zveřejněné rozhodnutí ministerstva kvituje. Jak ale řekl ČTK Jaromír Bláha z hnutí, nová rajonizace ani další zásahy ze strany státu, nejsou v boji proti kůrovci dostatečné. Kučera pak zopakoval, že vlastníci lesů by na pomoc s kůrovcovou kalamitou potřebovali více peněz.

"Že tam není smrk, to je podle nás špatně. Je to na popud zelených, protože chtějí ten smrk potlačit," řekl ČTK Kučera. Podle něj se při vytváření nové rajonizace počítalo s tím, že kůrovcová kalamita bude pokračovat, nové plochy, kde jsou uvolněné podmínky pro nové zalesňování, jsou tak přizpůsobené tomu, aby se nemusely každé čtvrtletí měnit. Stát by se však podle něj měl snažit o jiné kroky, například dát vlastníkům lesů dostatek peněz, aby měli za co vůbec zalesňovat.

Podle Bláhy ministerstvo rozšířilo plochy, kde se již nemusí mimo jiné instalovat lapáky, "s křížkem po funuse". "Víme, že se kůrovec již šíří v dalších lokalitách," dodal. Ministerstvo by podle něj mělo "zásadním" způsobem pozměnit lesní a myslivecký zákon, aby byli mimo jiné myslivci pod sankcí nuceni snižovat počty přemnožené zvěře, která ožírá mladé zejména listnaté sazenice. To, že se neuvolní pravidla pro sadební materiál smrku, naopak Bláha vítá.

Podle ČTK, red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+18 # Starý 2019-09-02 07:28
"Naše ministerstva" jsou opravdu plná zajímavostí a o překvapení není nouze....
Na podporu boje proti kůrovcům malý vlastník lesa nemá pomalu šanci a už dva roky tu kůrovci čekají, chudáci kapou hlady aby už konečně na ně došlo a zastavila je jakási úřední bariéra.....
O to zajímavější je to u zemědělců, ti aniž by se dělo cokoli tragického už spřádají plány na výsadbu stromů do přírody.

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/krajina-zemedelstvi-voda-dane-stat-ulevy-krajinne-prvky.A190829_105123_domaci_jadv


Ale lidé divte se ! Kalkuluje se s náklady na jeden vysazený strom v ceně 600-700 kč a naše Mze s tím koketuje.(nepleťte si prosím s cenou jedné sazenice-uvádí 300-600 Kč)

Kolik že nám páni přispíváte na jeden strom do lesa???

Nebo les vás už jako součást přírody nezajímá???

Kdo má dnes zákonnou povinnost sázet stromy??? Lesník, či zemědělec??

No a další návrh je zemědělce osvobodit od daní za zalesněný pozemek a co v lesích???

Jsem rád, že tu máme takto dobře nastavené hodnoty pro určité lidi.... tak si lidé udělejte obrázek .
+13 # Zanig 2019-09-02 12:25
Krajinné prvky jsou dnes v katastru vedeny jako takzvaná ostatní plocha, což v důsledku znamená, že se z nich platí vyšší daň než z orné půdy. „Je nesmysl platit vyšší daň z krajinného prvku, z něhož žádný výnos nemáte a jen s ním máte starosti,“ kroutí hlavou nad současným stavem předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/krajina-zemedelstvi-voda-dane-stat-ulevy-krajinne-prvky.A190829_105123_domaci_jadv

tak já mam takových krajiných prvků v lese asi 100 ha :-D nazývají se lesní půda a nikdy z nich nebude ani koruna.. Ale povinnosti a platby za to jsou ;) Nedejbůch když to sfoukne vítr.. zalesnit třeba skálu to se dělá dobře, ale taxátor tam holinu klidně napíše.
+24 # Starý 2019-08-30 18:07
to nám opravdu všem pomůže, plané sliby a hraní si s mapkami
A co malí vlastníci, těm to pomůže co?

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Zobrazení: 3733

Video a anketa v článku. Po zhruba 1,5 roce příprav představil ministr zemědělství Marek Výborný novelu...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2090

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 1982

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Proč a jak se sceluje lesní majetek církve?

Proč a jak se sceluje lesní majetek církve?

Zobrazení: 1728

Od poloviny loňského roku jedná církev o směnách lesních pozemků s Lesy České republiky. Jaké jsou hlavní důvody...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 1498

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1496

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě