logo Silvarium tisk

Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Na zasedání vlády, které proběhlo ve středu 12. 9. 2018, ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl, že pro zvládnutí kůrovcové kalamity je nutné řídit postupy na celostátní i regionální úrovni, přijmout zcela mimořádná opatření a vyčlenit na boj s kalamitou finanční prostředky v řádu miliard korun. 

Pro řešení kalamity je naprosto zásadní zvládnutí prvního rojení kůrovců na jaře příštího roku, na to se nyní musíme soustředit. O příčinách se toho řeklo a napsalo spoustu, já chci ale nyní především situaci řešit. Vládu jsem seznámil s rozsahem kalamity, přijatými a nově plánovanými opatřeními. Nebude to snadné, ale pokud nechceme o naše lesy přijít, musíme razantně zakročit," řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Vzhledem k rozsahu kalamity, propadům cen dřeva, odbytové krizi, limitovaným těžebním, dopravním i zpracovatelským kapacitám a minimálním možnostem obrany menších vlastníků lesa je podle názoru Ministerstva zemědělství (MZe) nutné řídit akce na celostátní i regionální úrovni a přijmout zcela mimořádná opatření.

Podle tiskové zprávy MZe bylo v roce 2016 v ČR kolem 4 mil. m3 smrkových kůrovcových těžeb, v roce 2017 zhruba 6 mil. m3 a v letošním roce se očekávají těžby ve výši 10 až 12 mil. m3. Před vznikem současné kalamity se přitom historicky nejvyšší těžby pohybovaly v rozpětí 2 až 3 mil. m3. Pro rok 2018 se v tuto chvíli odhaduje celkové napadení kůrovcem na 15 až 20 mil. m3, což představuje objem celoročních řádných těžeb (které se v předchozích letech pohybovaly kolem 17 mil. m3).

Jednou z možností, kterou zvažujeme, je i zastavení úmyslných těžeb na jeden rok, což by pomohlo zlepšit odbytovou situaci na trhu se dřívím a uvolnit zpracovatelské kapacity. Také proto jsme připravili návrh novely lesního zákona, který chceme projednat v urychleném režimu legislativní nouze," uvedl v tiskové zprávě ministr Toman.

Do poloviny letošního listopadu chce MZe také detailně zmonitorovat aktuální stav napadení porostů kůrovci. Monitoring bude podkladem pro volbu strategie boje s kůrovcem v roce 2019. Vzniknout by do konce roku měly také plány krizového řízení pro tlumení kalamity na celostátní i regionální úrovni.

Ilustrační foto: Jan Příhoda

V nejpostiženějších oblastech bude nutné zvážit vyhlášení nouzového stavu, který by umožnil účelně nasadit všechny dostupné síly a prostředky," prohlásil ministr Toman. Nouzový stav by v případě rozhodnutí vlády pravděpodobně začal platit na přelomu března a dubna příštího roku, tedy se začátkem očekávané aktivity kůrovce.

Vzhledem k množství vytěženého dřeva chce MZe otevřít i otázku energetického využití dřeva v rámci stávajících spalovacích kapacit. Nezbytný je rovněž dostatek kvalifikované pracovní síly v celém sektoru lesního hospodářství, a to z tuzemských i zahraničních zdrojů. MZe plánuje také připravit pravidla podpor vlastníkům lesů, která by zahrnovala kompenzaci ztrát zpeněžení dříví. Nestátní vlastníci lesů vyčíslili tyto ztráty na částku 2,7 mld. Kč.

Jak uvádí tisková zpráva MZe, vláda v letošním roce prostřednictvím Ministerstva zemědělství ve spolupráci s dalšími rezorty přijala několik mimořádných opatření. Například se upravily podmínky pro přijímání pracovníků ze zahraničí, zvýšila kapacita pro silniční a železniční dopravu kalamitního dřeva nebo zajistily přípravky pro asanaci napadeného dřeva. Státní podnik Lesy ČR zastavil všechny úmyslné těžby a vytipoval plochy vhodné pro skladování kalamitního dřeva. MZe také hodlá navýšit příspěvky na hospodaření v lesích v roce 2019 o 650 mil. Kč, jejichž součástí je nový dotační titul na asanaci kůrovcového dříví s alokací 200 mil. Kč.

Podle TZ MZe (12.9. 2018), red.

 

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+4 # Zanig 2018-09-14 16:53
Zdravím, zde je můj pohled na věc a na situaci.
1. Pracovní síla
Co se týká navyšování mezd za práci tak to slušně řečeno nehrozí právě díky cenám na výkupu dříví. Pokud tedy chcete více peněz za těžbu a následné práce musí se cena výkupu zvýšit o stovky či tisíce korun za kubík. To pak sebou taky eventuelně přítáhne nárůst pracovní síly v oboru.
S čím by stát mohl pomoci v oboru pracovní síly je dát možnosti kvalifikovaným mladým rozvinout se v oboru. Oni vyjdou školu a nemají kolikrát možnost hned začít podnikat a stejně tak když už je vytvořena nějaká těžební parta nemají peníze na investici v řádech milionů na novej traktor atd aby se počet dělníků v partě rozšířil ze tří třeba na 6 nebo víc. Mladí ačkoliv by chtěli mají jen omezenou možnost zůstat po vystudování v oboru.. proc sem budeme cpát ukrajince madary nebo afričany .. nebylo by lepší nějak pomoci našincům? ... k zamyšlení
2. kalamita
Nedostatečný počet těžařů, odvozců, pily nacpané dřevem k prasknutí. Ani těžaře ani dopravce ani odbyt se nenárazově jen tak nezvýší na počet, který by byl potřeba na rychlé zpracování kalamity.. Navíc pokud by se tak stalo bude "moc těžařů moc odvozců a moc pil" čily pro záchranu jedné strany bychom vytvořili problém na druhé straně. Nemluvě o školkařství..
3. řešení
Prvně bychom si měli připustit že zde již neexistuje řešení, které by někomu nebo něčemu neublížilo.. vždy tu budou jenom ta řešení, která nebudou dobrá.
Takže vařme z toho co máme.
a) chemie - zvyšme účinost odchytových zařízení a rozdávejte to "drobným vlastníkum" co tím jako stát získáte je přehled kolik kurovcu kde je protože každé zařízení se dá na oplátku "darování zdarma" snadno monitorovat jak pozičně tak množstevně a první rojení se tím pádem taky slušně omezí..
b) každý kraj by měl vytvořit velkou "skládku dřeva" lesům čr by prodávali všichni vlastníci za jednotnou cenu. lčr by dřevo poté hromadně vagonovali pryč nebo třídili a skládkovali dle potřeby a množstí. Pily by si kupovali dřevo od lčr za jednotné ceny. Tímhle způsobem se dá udržet hospodářství. Nikdo nebude nikoho podhazovat s cenama nebo navyšovat ceny těžby aby získal těžaře. Je potřeba aby stát v tomhle diktoval podmínky a v době krize to řídil tak aby všichni od nejmenšího živnostníka přežili..

Ne každej vlastník si totiž za 10 let před tímhle "bordelem" nahromadil dost peněz aby bylo na výplaty v době hroutícího se hospodářství..
-1 # Jekyll 2018-09-16 22:11
Zajímavé, je toho trochu moc najednou a co stať, to námět k přemýšlení...takže až pochopím, budu reagovat :roll:
+13 # cvonza 2018-09-13 07:56
Parlamentní demokracie je nefunkční a dozorové orgány,- jen šikána která nic neřeší a vzniká nedobré napětí .Keci o listnáčích , když bude a je sucho tak nenaroste žádný stromek , možná na zahradě s dobrou zálivkou.
-4 # lesnar 2018-09-15 01:26
Honza? Asi nejde o obhajobu totality (zelené vůbec, rudé asi ne, černé též, hnědé nevím....), ale autoritativního režimu? Nějaké Anokracie? Vždyť majitel firmy (státu jako firmy) zavelí a je to. Ne?
+24 # Jekyll 2018-09-12 22:13
A proč ten kalamitní stav nevyhlásili už v půli června? Tehdy jsme my v terénu viděli, že je zle... Jenže musely být parlam. prázdniny, i vláda si orazila, brouk asi počká. A do listopadu si bez těch všech možných "dostupných" prostředků jistě poradíme sami (soukr. vlastníci), tedy se z toho po..reme. Ze dřeva postavíme pergoly, garáže, přístřešky, vše bude modré nebo i plesnivé, ale co s tím dřevem máme dělat - tady jsme se pomoci státu nedočkali ani náhodou!
+7 # najše 2018-09-12 11:20
KONEČNĚ jsi rozumně alespoň promluvil, ministře !
+19 # Pavel Boucký 2018-09-13 08:44
Nevím, jestli rozumně. Hlavně se nic neřeklo. Dostupné kapacity už v lese jsou, nevím o dalších davech pracovníků z domova i zahraničí, kteří by spěchali za prací do lesa. Zpracovatelé jedou na plný výkon, rozšířit kapacity je věc dlouhodobých investic a hlavně dlouhodobých perspektiv a nikdo neví, kdy kalamita dojede a co bude po ní. Spalovat jinak zpracovatelné dřevo je krátkodobá akce. Za prvé i k tomu musí být technologie, za druhé to dřevo bude chybět v jiné formě po odeznění kalamity. A zastavení úmyslných těžeb jen ekonomicky postihne vlastníky, kteří z nejrůznějších důvodů mají les v pořádku a bez kalamity (aspoň zatím) a logicky pokud by mělo trvat déle se projeví ve stavu nezpracovávaných porostů. Takže vytvoříme další problém o chvíli později.
+5 # Vladimír Pelíšek 2018-09-13 09:49
Ti lidé prostě nejsou a nebudou. Doufat, že to za této situace vyřeší Ukrajinci apod., je úsměvné. Kolik těch Ukrajinců pozveme? Půl miliónu? A na jaké pily se to dřevo bude vozit? Jsou ještě nějaké volné? Bude z čeho ty Ukrajince při dnešním stavu cen dřeva platit?
Miliardy korun nejsou pakatel. Jsou to stokoruny na každého občana této země. Veřejnost se bude ptát, čeho za ty peníze bylo dosaženo. Kalamitu se - možná - podaří nepatrně zpomalit, ale jak říkáte, konečný výsledek je dán.
+36 # cvonza 2018-09-13 10:20
Právě tim že se neplatilo lidi nejsou 20 dřevorubců nám skončilo během 6-7 roků ani UK a RO to nechtěj dělat . Pár jich odešlo do Německa za 2,5- 5 tisíc EUR ( 8-12 eur za těžbu) .Platilo se 180-230 harvestorům a vyvážečkám od pařezu(těžba ) až na skládu , dnes jsou v Německu za 20 eur , to je víc jak jednou tolik co v ČR. Je nutné narovnat finance za práci , jinak tu nebude dělat NIKDO.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2444

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2221

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2117

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1756

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1609

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1593

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě