logo Silvarium tisk

Novela zákona o myslivosti – mýty a fakta

Vzhledem k  informacím, které se objevily k připravované novele zákona o myslivosti, oslovila redakce Lesnické práce prostřednictvím tiskového mluvčího ministerstvo zemědělství s žádostí o odpověď na několik otázek týkajících se problematiky škod zvěří a návrhů změn v zákoně o myslivosti.

– V současnosti se z iniciativy MZe připravuje novela zákona o myslivosti – kdo se na podobě dokumentu podílí a jaký je harmonogram prací?

Ministerstvo zemědělství připravuje návrh novely zákona o myslivosti ve spolupráci s odborníky z oblasti myslivosti, podle legislativního plánu vlády má být předložen vládě k projednání do 30. června 2013.

– Jaké hlavní změny by novela zákona o myslivosti měla přinést?

Novela by měla přispět k většímu zapojení vlastníků honebních pozemků a zemědělských subjektů do myslivosti. Dále by měla zmírnit povinnosti uživatelů honiteb, pomoci ke snížení počtu spárkaté zvěře, a s tím souvisejících škod na zemědělských a lesních pozemcích. Novela má také rozšířit možnosti státní správy, aby mohla lépe řešit nečinnost zainteresovaných subjektů. Právní úprava má také uvést zákon do souladu s ostatními právními předpisy, zejména novým občanským zákoníkem.

– Dle publikovaného textu ze Světa myslivosti (4/2012) je v pracovní verzi návrhu novely zákona o myslivosti (stav k 20. 2. 2013) snížení minimální výměry honitby ze současných 500 ha na 250 ha, proti čemuž se zvedla v odborných kruzích vlna odporu. Čím je tato změna odborně podložena?

Cílem připravované novely není změna velikosti honiteb.

– Diskutuje se v souvislosti s novelou zákona o myslivosti o umožnění vysílat do problematických honiteb „nájemní lovce“, kteří by tam redukovali stavy zvěře?

Ano toto se diskutuje a zvažuje se za určitých podmínek pověřit lovem jiné osoby, než uživatele honiteb obdobně jako na nehonebních pozemcích, tzn. pověřit lovem uživatele nejbližší honitby.

– Myslivci poukazují na to, že nemohou za současnou zemědělskou politiku, která způsobuje velkoplošné pěstování plodin, v nichž černá zvěř nalézá ideální podmínky pro život a reprodukci. Rovněž upozorňují, že k poškozování lesních porostů dochází následkem zneklidňování zvěře. Jakou váhu MZe přikládá těmto argumentům?

Ministerstvo zemědělství vnímá nezbytnou nutnost spolupráce myslivců, zemědělců a lesníků, na kterou dlouhodobě poukazuje, a která v mnoha honitbách existuje. Z tohoto důvodu se Ministerstvo zemědělství bude snažit vytvořit pro tuto spolupráci co nejlepší podmínky. V rámci koncepce zemědělské dotační politiky zvažuje i o úpravě podmínek vyplácených dotací.


– V současnosti se připravuje novela zákona o zbraních a střelivu, kde by mělo být povoleno noční vidění a novela vyhlášky o dobách lovu. V jakém stadiu se oba dokumenty nacházejí, a lze upřesnit, jakých konkrétních druhů zvěře by se měly změny v době lovu týkat?

Novela zákona o střelných zbraních byla dne 27. 3. 2013 schválena Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky. Usnesení č. 1612. Jde o vládní návrh zákona předkládaný ministrem vnitra. Aktuální text lze nalézt na webových stránkách Poslanecké sněmovny PČR. S ohledem na důvody připravované novely zákona o myslivosti Ministerstvo zemědělství rovněž zvažuje novelu vyhlášky č. 245/2002 Sb., o době lovu jednotlivých druhů zvěře a o bližších podmínkách provádění lovu, a to zejména rozšíření doby lovu u dospělých prasat.

– V novele zákona o myslivosti se objevuje návrh možnosti přikrmovat zvěř pouze v době nouze – kde bude tento pojem (doba nouze) specifikován?

„Doba nouze“ se užívá v předpisech o myslivosti více jak 70 let. S jejím používáním v praxi „myslivci“ neměli výraznější obtíže. Péče o zvěř v tomto období je předmětem výuky jak na odborných školách, tak v rámci výuky pro adepty na složení zkoušky z myslivosti. Za dobu nouze se považuje období, kdy je obtížné pro zvěř obstarat si potravu (např. silné holomrazy, vysoká sněhová pokrývka, apod.)

– Škody v lesích majitelé nevymáhají z mnoha důvodů, jeden z nich je i skutečnost, že současná vyhláška č. 55/1999 Sb., o způsobu výpočtu výše újmy nebo škody způsobené na lesích, jim přiznává velmi nízké částky. Neuvažuje se v této souvislosti o její novelizaci?

Vyhláška č. 55/1999 Sb., o způsobu výpočtu výše újmy nebo škody způsobené na lesích, je vyhláškou vydanou na základě lesního zákona. V souvislosti s novelou zákona o myslivosti se proto neuvažuje o změně vyhlášky k provedení lesního zákona.

red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 4392

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 3506

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Zobrazení: 3383

Okresní soud v Hradci Králové dnes začal projednávat žalobu slovenské společnosti Drevoindustria Smolenice na státní podnik...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 3316

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

Letošní Cena Ing. Jiřího Nováka byla udělena Pavlu Bednářovi za výzkum modřínu

Letošní Cena Ing. Jiřího Nováka byla udělena Pavlu Bednářovi za výzkum modřínu

Zobrazení: 3169

Projekt „Možnosti využití modřínu opadavého v českých lesích pod dopadem klimatické změny“ realizovaný v rámci Výzkumného...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 3100

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě