logo Silvarium tisk

Vlastníci lesů k jednání s MŽP: Novelizace zastaralého zákona o myslivosti je nezbytná

Ministr životního prostředí Petr Hladík na setkání s vedením SVOL 15. června vyjádřil zájem o širší spolupráci se SVOL v otázkách ochrany přírody a krajiny a jeho zapojení do přípravy chystaných legislativních předpisů a opatření v rámci resortu. Za stěžejní věc pro ochranu zemědělské a lesní krajiny před škodami přemnoženou zvěří označil novelizaci zastaralého zákona o myslivosti. Za nezbytné považuje dostát slibu vlády a posílit pravomoci vlastníků půdy hospodářů v organizaci honiteb. Obě strany se shodly na tom, že to je cesta, jak ušetřit veřejné peníze, posílit stabilitu lesů a dát při péči o les větší šanci přírodě.

Vlastníci lesů k jednání s MŽP: Novelizace zastaralého zákona o myslivosti je nezbytná Ilustrační foto: archiv red.

„Lesy jsou nejvýznamnější složkou životního prostředí a bez jejich vlastníků nelze realizovat ochranu přírody a krajiny, která bude dlouhodobě ekologicky i ekonomicky udržitelná. Jsem proto velice rád, že pan ministr vnímá potřebu vzájemné komunikace s vlastníky nestátních lesů a vítám zapojení SVOL do přípravy legislativních předpisů v ochraně přírody a krajiny již v prvotní fázi,“ oceňuje nabídku ke spolupráci předseda SVOL Jiří Svoboda.

Obě zúčastněné strany se shodly na potřebě uvolnit ruce lesním hospodářům v rámci novelizace lesního zákona a nutnosti naplnit vládní prohlášení v oblasti novelizace zákona o myslivosti. Vysoké škody způsobené přemnoženou spárkatou zvěří brání efektivní a úspěšné obnově českých lesů po kůrovcové kalamitě, která ještě není u svého konce a plochy, které bude potřeba zalesnit, stále narůstají. Výsadbu lesních dřevin však nelze řádně zajistit bez oplocování a nátěrů repelenty.

„Vysoké stavy zvěře limitují přirozenou obnovu, snižují biodiverzitu v lesích a stabilitu lesních porostů. Z ekonomického pohledu znamenají vyšší náklady nejen pro vlastníka lesa, ale i nehospodárné vynakládání veřejných prostředků,“ upřesňuje předseda SVOL.

Vlastníky lesů uplatněné škody na lesních porostech za rok 2022 činily podle údajů Českého statistického úřadu 54 miliónů korun, což je dvojnásobek oproti roku 2019 (27,4 mil. Kč). Výše uplatněných nároků však zdaleka neodpovídá skutečně vzniklému poškození a nezohledňuje další ekonomické ztráty, které v důsledku negativního působení zvěře vznikají a pohybují se ve vyšších řádech.

Jedná se o finanční prostředky vynaložené vlastníky lesů na ochranu kultur před zvěří – oplocenky, přírůstové ztráty nebo ovlivnění rozsahu a kvality obnovy jako takové. Podle vlastního průzkumu provedeného u členů SVOL činily průměrné přímé náklady na zhotovení drátěné oplocenky v loňském roce bezmála 83 tisíc korun na jeden kilometr a dalších 16,5 tisíce/km na její údržbu a opravy. Náklady na letní a zimní nátěr sazenic proti okusu se v roce 2022 pohybovaly průměrně mezi 797 Kč a 867 Kč na 1000 ks. Průměrné náklady na individuální ochranu stromků činily téměř 90 Kč na kus.

Uvážíme-li, že v loňském roce bylo zalesněno více než 39 tisíc hektarů a bylo vysazeno 142 miliónů listnatých sazenic a 84 miliónů jehličnatých sazenic, které pro svůj zdárný růst do doby zajištění vyžadují ochranu před zvěří oplocením či individuální formou, jedná se o astronomické částky, které musí vlastníci lesů ze svého rozpočtu vynaložit.

Na ochranu kultur před zvěří stát vlastníkům lesů přispívá. Jsou ale tyto prostředky státního rozpočtu účelně vynaložené, když stát na druhé straně vlastníkům lesa znemožňuje přímý výkon práva myslivosti na jejich pozemcích a odmítá snížit minimální výměru vlastní honitby? „Příklady z praxe potvrzují, že tam, kde má vlastník lesa možnost kontrolovat stavy zvěře na svých pozemcích, má větší prostor i příroda. Obavy z toho, že vlastníci budou své honitby při zmenšení výměry drobit, jsou liché a nerespektují společenské i majetkové změny po roce 1989,“ uzavírá Jiří Svoboda.

TZ SVOL

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 4429

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 3541

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Zobrazení: 3413

Okresní soud v Hradci Králové dnes začal projednávat žalobu slovenské společnosti Drevoindustria Smolenice na státní podnik...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 3345

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

Letošní Cena Ing. Jiřího Nováka byla udělena Pavlu Bednářovi za výzkum modřínu

Letošní Cena Ing. Jiřího Nováka byla udělena Pavlu Bednářovi za výzkum modřínu

Zobrazení: 3196

Projekt „Možnosti využití modřínu opadavého v českých lesích pod dopadem klimatické změny“ realizovaný v rámci Výzkumného...

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Zobrazení: 3001

Ve funkci ředitele státního podniku Vojenské lesy a statky (VLS) končí Roman Vohradský. Informovalo o tom ministerstvo...

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě