logo Silvarium tisk

GABRIELA PERINGEROVÁ

Malé a střední pily na jižní Moravě bojují o přežití. Státní podnik Lesy České republiky totiž změnil systém prodeje dřeva. Na trh ho teď s velkou přirážkou posílají těžařské firmy a pro malé zpracovatele je jejich cena likvidační. Pily nemají z čeho vyrábět a musejí propouštět. Nové nařízení navíc zdraží vše, co se vyrábí ze dřeva - například podlahy, ploty nebo trámy.

 

Jižní Morava - Vrčení pil utichá, ze vzduchu mizí vůně čerstvě pořezaného dřeva. Na jihu Moravy zavírají desítky malých pil. Nemají z čeho vyrábět, nemají co prodávat, propouští zaměstnance.

Za problémy zpracovatelů dřeva může největší majitel lesní plochy v republice - státní podnik Lesy České republiky. Od nového roku změnil systém prodeje suroviny. „Dřevo z jeho lesů prodávají a budou prodávat jen soukromé těžařské firmy, které uspěly nebo uspějí v jednom z největších tendrů podniku. Je to zakázka na prodej dřeva a lesní práce na téměř celém území lesů,” vysvětlil změnu majitel pily na Brněnsku Josef Vojta.

Malé firmy, které dřevo zpracovávají, se proto k surovině nedostanou. „S veškerým dřevem budou obchodovat jen vítězové tendrů. Protože nabídli vysokou cenu na výkup dřeva ve snaze zakázku vyhrát, budou se samozřejmě snažit získat svoje peníze zpět. Na trhu se dřevem získají dominantní postavení a nadiktují si ceny, které drobné podniky zlikvidují,” upozornil tajemník Společenstva dřevozpracujících podniků František Novák.

Nedostatek dřeva na trhu a jeho zdražení od těžebních firem se může promítnout i do cen stavebních trámů. Podraží tak nejen stavby domů, ale třeba i ploty nebo podlahy. „Zatím je klid. Stavební sezona začne v dubnu. Uvidíme, za kolik nakoupíme kulatinu a za kolik budeme prodávat opracované dřevo. Poslední dva roky jsme ale nezdražovali,” vyčkává majitel pily v brněnských Jehnicích Kamil Rinchenbach.

Zdražení dřevěných podlah už ale nyní slibují jejich prodejci. „Se zvýšením cen musí lidé počítat,” uvedl Bernard Smejkal z brněnské firmy Vašín podlahy.

Problémy s dodávkou od Lesů České republiky má nyní například Pila Hron v Rudici na Blanensku. „Získat pro malou pilu dřevo od státního podniku není v konkurenci velkých zpracovatelů snadné,” postěžoval si majitel pily Jiří Hron. Dřevo zatím shání od soukromníků.

„Vím, že o něco větší firmy, které potřebují více dřeva a musí živit několik zaměstnanců, nyní mají velké problémy,” řekl Hron.

Patnáct zaměstnanců pily v Únanově na Znojemsku už je od minulého měsíce bez práce. „Skončili jsme. Státní lesy se o malé firmičky nezajímají. Kvůli vysokým nákupním cenám dřeva jsme byli ve ztrátě i pět set korun za kubík dřeva,” vypočítal majitel pily Emil Vecheta.

Dřevo od školního lesního podniku Křtiny zatím drží nad vodou pilu v Račicích na Vyškovsku.

„K do je závislý na dodávkách od Lesů České republiky, ten má velké problémy. Několikrát jsme se od nich snažili získat dřevo, ale nabízeli nám jen pro nás podřadné druhy. Lípu nebo jasan. Sehnat borovici nebo smrk bylo bez šance,” postěžoval si jednatel firmy Tomáš Chmelař.

Lesy ČR vinu za problémy podniků, které zpracovávají dřevo, necítí. „Nemůže za to ani náš podnik ani vypsaný transparentní jednoroční tendr na práce v lesích. Odpovědnost za konkrétní soukromou společnost nese vždy management firmy, mezi jeho základní úkoly patří i obchodní politika řízení firmy,” připomněl mluvčí podniku Zdeněk Boublík.

To, že nová koncepce prodeje dřeva zvýhodňuje velké těžařské firmy, tvrdí i ekologičtí aktivisté. „Malé firmy se v důsledku tendrů nedostanou ke dřevu. Je to tunel amy budeme usilovat o jeho zrušení,” uvedl ředitel Hnutí Duha Petr Machálek.

Podle ministerstva zemědělství je vše v pořádku. „Tendry si vypisují Lesy ČR samy, my se k nim vyjadřujeme jen koncepčně,” uvedla mluvčí ministerstva Tereza Magdalena Dvořáčková. Upozornila, že kromě prodeje a těžby dřeva musí vítězové tendrů provádět v lesích také pěstební práce a část dřeva nabídnout prostřednictvím burzy a aukcí, aby se dostalo i na menší zpracovatele.

Nakupování na burze ale malým firmám nevychází. „Jsme příliš malý podnik, abychom odtamtud mohli dřevo odebírat. To pro nás nemá smysl,” tvrdí Chmelař.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě