logo Silvarium tisk

VÁCLAV JANOUŠ

Nový ředitel šumavského parku Jan Stráský říká v rozhovoru pro MF DNES, že podporuje vodáky na Teplé Vltavě a turisty na více místech Šumavy. Místním chce dát práci v lesích.

STACHY Dnes poprvé vstoupí do budovy správy šumavského parku ve Vimperku nový ředitel, kterého vlastně všichni na Šumavě už roky znají. Bývalý poslanec, ministr dvou rezortů a předseda poslední československé federální vlády Jan Stráský přijde s jasnými notami pod paží: jdeme bojovat s kůrovcem. Už žádné ponechání lesů svému osudu.

„Pokusíme se zastavit gradaci kůrovce. Podle některých odborníků se to nemusí podařit. Myslím si ale, že nikdy není pozdě,” říká.

* Naroste tedy těžba v národním parku?

To je otázka, kterou teď neumím zodpovědět. My vedeme spor, jako kdyby jedna strana chtěla kácet a druhá říkala nekácejme. Přitom výsledek práce té strany, která říká nekácejme, jsou rekordní těžby - loni 350 tisíc vykácených kubíků dřeva. Zásah bude v některých místech tvrdý, ale bude znamenat ukončení, a ne že za tři měsíce budememuset kácet dál.

* Na stole budete mít i návštěvní řád, od května musí být nový. Problémem bude splouvání Teplé Vltavy. Budete bojovat za to, aby mohli vodáci na řeku?

Chceme znovu udělat posudek vlivu na životní prostředí. Udělám vše pro to, aby se řeka vodákům nezavřela.

* Jak na vás působí tvrzení, že je třeba chránit perlorodku v řece a tetřevy u Modravy, když pak park přizná, že v řece téměř žádné škeble nejsou a tetřevi žijí jinde, než kde se chránili?

Ochranáři jsou schopni prosazovat následující logiku: Budeme řeku chránit, protože je tam perlorodka. A když tam není, tak budeme řeku chránit, aby tam byla. Toto není diskuse a není možné pak dohodnout kompromis.

* Obce chtějí, aby v novém návštěvním řádu byl přístup na bývalý hraniční přechod Modrý sloup u Modravy, jinak mohou schválení řádu zablokovat. Budete bojovat za jeho zpřístupnění?

Návštěvní řád těžko projde u všech obcí a většinou v radě parku, když tam přístup nebude. Už dříve nám bylo slibováno, že dočasná varianta po úbočí hory se vyhodnotí a v budoucnu bude otevřena původní cesta Luzenským údolím. Teď asi není situace pro návrat přístupu údolím, takže bude ponechána cesta úbočím hory. Ale do budoucna chceme jednoznačně cestu Luzenským údolím.

* Šumavští starostové si často stěžují, že mají na stole hotové projekty, které naráží na odpor správy parku - ochranářů. Budete pro rozvoj šumavských vesnic?

Můj příchod neznamená, že se bude stavět jako o závod. Mělo by se ale postavit to, co zlepší život v obcích. Například je pro mě nepřijatelné, že není v obcích kanalizace a splašky se vypouští do řek.

* S megalomanskými projekty souhlasit nebudete?

Řekl jste to přesně, megalomanské projekty se na Šumavu nehodí. Na to nám stačí Špindlerův Mlýn nebo Harrachov. Šumava by měla zůstat komorním prostředím přiměřených rozměrů. Dokud ale budeme trvat na tom, že se nesmí založit žádná nová obec, tak se třeba Kvilda právě tím Špindlerovým Mlýnem stane. To si uvědomím vždy v neděli dopoledne, když se tam sjedou autobusy, tak to vypadá jak na Václaváku. Šumava potřebuje rozmělnit turisty.

* Tedy lákat je do míst, kam dnes nepřijde tolik lidí?

Ano, je třeba více cest pro turisty. Příroda se neničí méně tím, že cesty zavřeme, ale ničení snížíme tím, že otevřeme nové.

* Nepřipadáte si jako ředitel, který přichází na špinavou, nejtěžší práci?

To nemusí být špinavá práce. Je to práce, která nebyla udělaná a 20 let se o ní jen mluví. Dosud se obcím jen slibovalo. Je třeba si sednout a na rovinu říct: Kdybyste se zbláznili, tak Teplá Vltava se splouvat nebude. A my zase řekneme: Kdybyste se zbláznili, tak na Modrý sloup nás pustíte. Jiná cesta, než alespoň pro jednu generaci se dohodnout na určité představě Šumavy, není.

* Jak hodnotíte systém minitendrů na zakázky v lesích na Šumavě?

Jako ekonom si myslím, že odpovídá ekonomice i právu, ale neodpovídá realitě, potřebám lidí, kteří musí mít práci.

* Místní často říkají, že nemohou konkurovat asijským dělníkům nebo velkým firmám...

Přesně tak. Velké firmy mohou jít chvíli pod cenu, čímž tady lidi zničí. Je to složitý problém. Znám jedno řešení. Vzít si zaměstnance.

* Máte na mysli, že by správa parku přijala lidi, kteří by přímo pro ni káceli stromy, vysazovali stromky a podobně?

Návrh zákona, který připravujeme, má v sobě myšlenku, že by vznikla obecně prospěšná společnost, která by se o lesy starala pod dozorem ochrany přírody.

* Vznikla by vlastní těžební společnost...

I pěstební. Měla by pod sebou péči o všechen majetek.

* Vaše nová funkce bude vyžadovat spoustu času. Počítáte s tím, že omezíte některé své aktivity?

Čeho všeho se budu muset vzdát, zatím nevím. Kolegům z Klubu českých turistů jsem poslal dopis, abychom se poradili, jestli mám v předsednické funkci skončit.

* Budete se snažit dál i v tak náročné funkci relaxovat turistikou?

Máte pro mě jiný nápad? Neberu to tak, že se mi změnil život. Změnila se mi náplň. Pořád jsem ten divný důchodce, který v žádném důchodu není a který je zvyklý klidně dvanáct hodin denně dělat. Relaxací je pro mě jazz, kamarádi, četba. Nebojím se, že bych si nenašel čas na odpočinek.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě